Elon Musk wykupił Twittera i zbiedniał

Elon Musk ostatecznie dopiął swego i przejmie wszystkie akcje Twittera za 44 mld dolarów. Ruch ten nie był jednak obojętny dla nastrojów inwestorów na giełdzie, a w szczególności dla innych działalności biznesowych miliardera. Dzień po ogłoszeniu wykupu Twittera akcje Tesli spadły bowiem o 12,2 proc., co według wyliczeń magazynu „Bloomberg” przełożyło się także na ogólny spadek wartości firmy wynoszący około 125 mld dolarów!

Reklama

Z tego względu majątek samego Elona Muska również wyraźnie się zmniejszył – z konta założyciela Tesli w jednej chwili zniknęło 29 mld dolarów. Te – zdawałoby się – olbrzymie straty nie wywołają jednak żadnych roszad na liście najbogatszych ludzi na świecie – „Bloomberg” wciąż wycenia bowiem całkowity majątek Muska na około 250 mld dolarów.

Dlaczego Elon Musk stracił miliardy

Spadek wartości akcji Tesli jest bezpośrednim następstwem wykupu Twittera za 44 mld dolarów i oznaką niepokoju, który ta transakcja wzbudziła w inwestorach giełdowych. Musk ogłosił bowiem, że połowę kwoty potrzebnej do przejęcia giganta społecznościowego będzie musiał zdobyć z pomocą banków.

I tu pojawia się główny problem. Nie wiadomo bowiem, czy miliarder zdecyduje się sprzedać część swojego pakietu akcji Tesli, pożyczyć pieniądze pod zastaw tych akcji, zaangażować dodatkowych inwestorów, czy może wszystko naraz. Zdaniem ekspertów cytowanych przez „Bloomberg” wykorzystywanie akcji firmy jako zabezpieczenie wiąże się z bardzo dużym ryzykiem.

Inwestorzy Tesli są również zaniepokojeni możliwymi rozproszeniami, które mogą wynikać z zarządzania tak olbrzymią platformą jak Twitter. Wszystko wskazuje na to, że Elon Musk chce mieć duży wpływ na działalność serwisu, co przy jego pozostałych przedsięwzięciach może sprawić, że miliarderowi fizycznie nie starczy godzin w dobie, by poświęcić swoją uwagę wszystkiemu naraz.

Zakładając bowiem, że transakcja zostanie sfinalizowana, Musk będzie zarządzał Teslą, SpaceX oraz Twitterem. Na dodatek jest także właścicielem i dyrektorem dwóch mniejszych przedsięwzięć – firmy Boring Company oraz Neuralink.