Popisowy taniec Elona Muska w Berlinie

To już niepisana reguła, że dyrektor generalny Tesli w ramach celebracji otwarcia nowej fabryki marki wykonuje na początku ceremonii nieco dziwny taniec radości. Podczas uroczystego rozpoczęcia działalności berlińskiego gigazakładu Tesli tradycja ta została utrzymana, a Elon Musk zaprezentował swoje kanciaste ruchy zgromadzonym w budynku pracownikom firmy i politykom m.in. kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi oraz ministrowi gospodarki Robertowi Habeckowi.

Reklama

W 2020 r. miliarder wykonał podobny gest podczas otwarcia giga fabryki firmy w Szanghaju. Wówczas trudno jednak było znaleźć inne określenie na jego pokaz tańca, niż striptiz. Tym razem Musk nie dał się całkowicie ponieść emocjom i wykonał nieco bardziej zachowawczy układ.

To wspaniały dzień! powiedział uradowany miliarder na ceremonii. „Danke Deutschland!!” napisał później na Twitterze.

Nowa fabryka Tesli pod Berlinem

Musk zdecydowanie ma jednak powody do zadowolenia, jako że proces budowy berlińskiej giga fabryki był niezwykle żmudny i pełen różnego rodzaju przeszkód i niespodzianek. W styczniu 2020 r. lokalni mieszkańcy i aktywiści ekologiczni rozpoczęli masowe protesty, które miały pogrzebać plany budowy zakładu ze względu na kwestie środowiskowe. Wśród najistotniejszych zagadnień podnoszonych przez protestujących były obawy związane z olbrzymim zużyciem wody przez fabrykę.

W listopadzie tego samego roku Ministerstwo Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii poinformowało natomiast, że okoliczni mieszkańcy wnieśli łącznie 414 różnych skarg środowiskowych na Teslę. Firma musiała się do nich odnieść, w przeciwnym wypadku byłaby zmuszona przywrócić teren do oryginalnego stanu. Wśród niespodzianek czekających na Muska w drodze do sukcesu było także… siedem niewybuchów z czasów II wojny światowej, które zostały znalezione na terenie budowy.

Ostatecznie lokalne władze regionu wydały wszelkie niezbędne pozwolenia na działalność giga fabryki na początku marca tego roku. Teraz miliarder może więc oficjalnie świętować, a berliński zakład ruszać pełną parą. Podczas ceremonii otwarcia Elon Musk osobiście przekazał już klientom pierwszych trzydzieści egzemplarzy tesli model Y wyprodukowanych przez berlińską fabrykę.

– To kolejny krok w kierunku zrównoważonej energetycznie przyszłości – mówił podczas inauguracji Musk.

Nowa niemiecka giga fabryka Tesli rozciąga się na powierzchni 300 hektarów i według założeń każdego roku ma zjeżdżać z jej taśm produkcyjnych aż pół miliona samochodów. Większość z nich będzie trafiać na rynek europejski, który dotychczas obsługiwany był przez fabrykę w Szanghaju.

Nowy niemiecki zakład aktualnie zatrudnia 3 tys. osób. W przyszłości Tesla planuje jednak rozszerzyć swoją kadrę w Berlinie do przeszło 12 tys. pracowników. Na kwiecień tego roku firma zaplanowała również otwarcie swojego czwartego giga zakładu produkcyjnego w Austin w Teksasie.