Elon Musk i zagrożenia dla ludzkości

Zmiany zachodzące w świecie są nieuniknionym czynnikiem rozwoju, ale niektóre nowe tendencje i wynalazki technologiczne mogą okazać się początkiem końca. Podczas rozmowy z Mathiasem Dopfnerem Elon Musk jasno określił, co jego zdaniem stwarza największe zagrożenie dla ludzkości.

Reklama

Jedną z największych aspiracji NASA jest podbicie Marsa przez człowieka. Elon Musk wielokrotnie podkreślał, że ten krok może okazać się kluczowy dla przetrwania ludzkiego gatunku. Co więcej, dyrektor generalny SpaceX intensywnie pracuje nad tym, aby umożliwić statkowi kosmicznemu Starship wylądowanie na czerwonej planecie. Docelową datą miałby być rok 2029.

- Byłbym szczęśliwy, gdyby ludzkość stworzyła samowystarczalne miasto na Marsie, ponieważ to właśnie on może być gwarantem długowieczności gatunku – mówił w jednym z wywiadów Elon Musk.

Według miliardera ziemskie życie już wkrótce może dobiec końca, a wszystko za sprawą trzech kluczowych czynników, na które powinniśmy uważać. 

Zagrożenie ludzkości: Ekstremizm religijny

Elon Musk już w przeszłości zauważył niebezpieczeństwa płynące z fanatyzmu religijnego. Jego zdaniem stwarza on znaczne przeszkody w potencjalnym przeniesieniu życia na Marsa.

- Ekstremizm religijny, jeśli wzrośnie z biegiem czasu, z pewnością będzie stanowił zagrożenie dla postępu nauki. Tak więc – w zależności od tego, jak daleko zajdzie ta tendencja – może stanowić spory problem dla ludzkości – zauważa Elon Musk.

Zgodnie z założeniem szefa SpaceX wkrótce ludzie mogą stać się gatunkiem wieloplanetarnym, ale niektóre osoby skrajnie wierzące prawdopodobnie staną się przeszkodą w zaakceptowaniu tego faktu.

 

Zagrożenie ludzkości: Spadek liczby urodzeń

W 2021 w samym USA zanotowano czteroprocentowy spadek liczby urodzeń w porównaniu do roku poprzedniego. Choć liczba ta pozornie nie wydaje się wysoka, w rzeczywistości stanowi najwyższy roczny spadek urodzeń od pięćdziesięciu lat.

- Spędziłem mnóstwo czasu, dyskutując o spadku liczby urodzeń. To może być największym potencjalnym zagrożeniem dla przyszłości ludzkiej cywilizacji. Większość osób działa pod fałszywym wrażeniem, że mamy zbyt wielu ludzi. To nieprawda. Wskaźnik urodzeń spada jak szalony. Niestety, często spotykamy te absurdalne szacunki ONZ, które muszą zostać zaktualizowane, ponieważ nie mają sensu – zauważa Elon Musk w rozmowie z Mathiasem Dopfnerem.

Według Elona Muska ludzie, a zwłaszcza politycy, zagubili się odrobinę w swoich aspiracjach. Jego zdaniem walczenie o zwiększenia długości życia przeciętnej osoby mija się z celem, ponieważ najważniejszą walką jest walka o wzrost populacji - o pojawianie się w świecie wielu młodych, którzy staną się nosicielami rozwojowych idei.

 

Zagrożenie ludzkości: Sztuczna inteligencja

- Ponieważ sztuczna inteligencja stanie się prawdopodobnie mądrzejsza niż ludzie, względny stosunek poziomu inteligencji będzie podobny do tego między człowiekiem a kotem, a może nawet i większy. Myślę, że musimy bardzo uważać na stawianie kolejnych kroków w tej kwestii – twierdzi Elon Musk.

Myśl, którą rozwinął miliarder podczas wywiadu, stała się więc potwierdzeniem tego, o czym słyszymy już od wielu lat – sztuczna inteligencja może pokonać ludzkość, dlatego jej generowanie powinno być przemyślane i ostrożne.