Elon Musk na Twitterze - absurdalne wpisy miliardera

Elon Musk traktuje Twittera trochę jak swój publiczny pamiętnik, za pośrednictwem którego dzieli się ze światem i swoimi 107 mln obserwujących własnymi przemyśleniami na temat rzeczywistości.

Reklama

Problem w tym, że jego aktywność w serwisie częściej przypomina niekontrolowane strumienie świadomości połączone z przypadkowymi wybuchami złości i klasycznym internetowym trollingiem, niż zbiór wyważonych opinii najbogatszego człowieka na planecie i założyciela kilku firm mających ogromny wpływ na kształtowanie współczesnego świata.

Co gorsza, niektóre z poniższych przykładów nie tylko pozbawiają Muska jakiejkolwiek wiarygodności, ale też skutecznie budują jego wizerunek jako stereotypowego wąsatego wujka, który rzuca sprośnymi, wulgarnymi żartami przy weselnym stole i jako jedyny się z nich śmieje, a następnie zarzuca wszystkim dookoła brak dystansu.

Poniżej przedstawiamy najbardziej absurdalne, sprośne i szkodliwe wpisy miliardera, które nie tylko wywołały liczne kontrowersje, ale też wprawiły w osłupienie miliony użytkowników serwisu. Kolejność przypadkowa.

Elon Musk na Twitterze. Ankiety dotyczące przyszłości Ukrainy

Oto najświeższy przykład odklejenia od rzeczywistości Elona Muska. 3 października miliarder zamieścił na Twitterze dwie ankiety. Pierwsza z nich miała na celu ustalenie, czy użytkownicy serwisu uważają, że mieszkańcy Donbasu i Krymu powinni sami zdecydować o swojej przynależności terytorialnej do Rosji lub Ukrainy.

Druga była natomiast propozycją warunków, na jakich Ukraina i Rosja miałyby zawrzeć ze sobą pokój. Wśród propozycji Muska pojawiło się oficjalne przyłączenie Krymu do Rosji, powtórne wybory pod nadzorem ONZ w zaanektowanych przez Putina regionach oraz zapewnienie dostaw wody na Krym i gwarancja neutralności Ukrainy.

Pomysł, by decydować o przyszłości Ukrainy za pośrednictwem Twittera jest tak absurdalny, że na wpisy szefa Tesli zareagował nawet sam Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy zamieścił w serwisie swoją ripostę w postaci ankiety, w której zapytał użytkowników o to, czy wolą Elona Muska wspierającego Ukrainę czy Rosję.

Elon Musk na Twitterze. Poparcie dla Partii Republikańskiej i zakup Manchesteru United

W sierpniu Musk zaskoczył świat informacją z zupełnie innej beczki. Najpierw w pierwszym tweecie ogłosił swoje poparcie dla lewicowego skrzydła amerykańskiej Partii Republikańskiej i prawicowego skrzydła Partii Demokratycznej, po czym w kolejnym wpisie ogłosił, że zamierza kupić klub piłkarski Manchester United. Następnie zdementował tę informację i wyjaśnił, że to żart. Jeśli to nie jest przykład niekontrolowanego strumienia świadomości, to nie wiemy, co nim jest.

Elon Musk na Twitterze. Manipulacja akcjami Tesli

Musk nieraz zamieszczał na Twitterze także swoje opinie oraz fałszywe informacje na temat Tesli w sposób, który wielokrotnie wpływał na wysokość ceny akcji spółki.

Na kilka takich wybryków amerykańskie władze przymknęły oko, ale za jeden z wpisów miliarder został ukarany przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd grzywną oraz nakazem ustąpienia ze stanowiska prezesa Tesli.

Elon Musk na Twitterze. Niesmaczna aluzja do… masturbacji

Innym razem kontrowersyjny okazał się nie tyle temat przemyśleń Muska, co raczej jego dobór słów. W maju tego roku miliarder poinformował na Twitterze o tym, że współzałożyciel serwisu Jack Dorsey został usunięty z zarządu spółki.

Musk napisał wówczas: „Jack off the board!”, co z jednej strony oznacza: „Jack poza zarządem!” ale też bezpośrednio odnosi się do wyrażenia „jack off”, które oznacza ni mniej ni więcej tylko „masturbować się”.

Elon Musk na Twitterze. „Złota myśl” dotycząca zoofilii

Im głębiej zanurzymy się w odmęty Twittera/mózgu Elona Muska (niepotrzebne skreślić), tym na ciekawsze „perełki” możemy tam trafić. W 2011 r. miliarder podzielił się ze światem typowo „wujkową” maksymą o treści:

Przyszycie jednego guzika nie czyni cię krawcem, ugotowanie jednego posiłku nie czyni cię kucharzem, ale pie***** się z koniem już na zawsze czyni cię konio*****.

Co gorsza, Musk nie tylko to napisał, ale też po latach przypomniał swoim obserwującym ten tweet. W 2019 r. udostępnił go z podpisem:

Dla waszej wiadomości, zawsze byłem szalony na Twitterze.

Elon Musk na Twitterze. Porady medyczne dotyczące psychodelików

Czas na chwilę oddechu po serii obleśnych żarcików Muska. Tym razem miliarder zabrał swoich użytkowników w podróż po meandrach współczesnej medycyny i o ile poprzednie wpisy były albo absurdalne, albo sprośne, o tyle ten jest przede wszystkim szkodliwy.

Musk wygłasza bowiem swoje anegdotyczne opinie na temat leków na ADHD i depresję, po czym sugeruje, że dużo skuteczniejsze są eksperymentalne terapie z wykorzystaniem substancji psychodelicznych.

Elon Musk na Twitterze. Bombardowanie Marsa

W 2015 roku Musk pojawił się w programie „The Late Show With Stephen Colbert” i zasugerował „ogrzanie” Marsa przez zrzucenie bomb termojądrowych na bieguny planety.

Colbert uznał wówczas, że Musk brzmi jak superzłoczyńca z filmów o superbohaterach, ale miliarder nic sobie z tego nie robił i powtórzył później swoją kontrowersyjną opinię na Twitterze w 2019 r.

Elon Musk na Twitterze. Rozważania na temat koloru pomarańczowego

Ten wpis śmiało można zaklasyfikować jako niekontrolowany strumień świadomości Muska. Najpierw miliarder wdał się w dyskusję na temat tego, że nic w języku angielskim nie rymuje się ze słowem „pomarańcza” – „orange” – po czym stwierdził, że kolor ten został nazwany od owocu.

Elon Musk na Twitterze. Kokaina w coca-coli

Teraz kupię Coca-Colę, by z powrotem umieścić w niej kokainę – napisał na Twitterze Musk dwa dni po wielkim ogłoszeniu zamiaru wykupu przez niego Twittera. Oczywiście miliarder znów żartował.

Elon Musk na Twitterze. Miliarder nabija się z Tesli

Po tym, jak Musk napisał na Twitterze, że „Tesla opracuje cichą, elektryczną dmuchawę do liści”, miliarder następnie zaczął wyśmiewać własną firmę. Oczywiście w swoim sprośnym stylu.

W kolejnym wpisie dodał bowiem: „Tesla blows haha”, co nie tylko może odnosić się do dmuchawy do liści, ale także seksu oralnego.