Sąd federalny w San Jose w Kalifornii uznał Elizabeth Holmes za winną czterech stawianych jej zarzutów: trzech oszustw na łączną kwotę 50 mln dolarów oraz zmowy w celu oszukania inwestorów, którzy mieli przeznaczyć fundusze na rozwój startupu Theranos.

Reklama

Elizabeth Holmes grozi aktualnie kara 20 lat więzienia, a werdykt jest zwieńczeniem trwającego od września 2021 r. głośnego procesu. Oskarżona zamierza odwołać się od wyroku.

Elizabeth Holmes - kim jest? 

A jeszcze w 2014 r. nic nie wskazywało na to, że działalność Elizabeth Holmes może doprowadzić ją kilka lat później przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. 30-letnia wówczas bizneswoman była wschodzącą gwiazdą Doliny Krzemowej. Założony przez nią startup Theranos miał zrewolucjonizować medycynę dzięki taniemu, szybkiemu i bezbolesnemu testowi krwi o nazwie Edison, który miał być odpowiednikiem ponad 200 różnych badań laboratoryjnych.

Śmiała wizja dynamicznej Elizabeth Holmes prędko została dostrzeżona przez media i kilku bardzo poważnych inwestorów. W firmę zainwestowali m.in. Rupert Murdoch, założyciel sieci sklepów Walmart Sam Walton, były szef Pentagonu gen. James Mattis czy były amerykański sekretarz stanu Henry Kissinger.

Wszystko to sprawiło, że w 2014 r. wycena rynkowa Theranosa sięgała 19 mld dolarów, Holmes posiadająca 50 proc. udziałów w firmie została najmłodszą miliarderką na świecie, która sama dorobiła się swojego majątku, a biznesowy magazyn „Inc. okrzyknął ją „nowym Steve’em Jobsem”. Startup kwitł, a jego założycielka wieszczyła przyszłość, w której „nikt nie będzie musiał pożegnać się zbyt wcześnie”.

Theranos, startup założony przez Elizabeth Holmes, który obiecywał rewolucję w medycynie/fot. Shutterstock Theranos, startup założony przez Elizabeth Holmes, który obiecywał rewolucję w medycynie/fot. Shutterstock

Theranos i bolesny upadek

Bańka zachwytów, która narosła wokół Elizabeth Holmes, pękła jednak bardzo szybko. Już w 2015 r. dziennikarz John Carreyrou opublikował na łamach „Wall Street Journal” reportaż, w którym dowodził, że rewolucyjny tester krwi Theranosa nie działa, a firma manipuluje metodami i wynikami swoich testów.

Późniejsze śledztwo amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) potwierdziło informacje Carreyrou oraz dodatkowo wykazało, że Edison legitymuje się skutecznością wyników badań na poziomie... zaledwie 12 proc.

To ostatecznie pogrążyło Elizabeth Holmes i Theranosa, którego wycena rynkowa w ciągu dwóch lat spadła z wspomnianych 19 mld do zera. W 2018 r. firma ostatecznie zakończyła swoją działalność, a Holmes ustąpiła ze stanowiska dyrektorki generalnej. Zapłaciła też 500 tys. dolarów kary w ramach ugody zawartej z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, która wcześniej oskarżała ją o oszustwa.

Elizabeth Holmes oszukała USA - 11 zarzutów

Materiał dowodowy zebrany przed rozpoczęciem wrześniowego procesu - już w sprawie kryminalnej - pozwolił jednak postawić Elizabeth Holmes łącznie jedenaście zarzutów. Bizneswoman została uznana za winną czterech z nich, trzy pozostały nierozstrzygnięte, a pozostałe cztery – odrzucone. Sam wyrok jest jednak w USA niemałą sensacją, ponieważ bardzo niewielu dyrektorów generalnych z branży technologicznej zostaje pociągniętych do odpowiedzialności.

Gdyby więc Elizabeth Holmes ostatecznie została skazana, byłby to pierwszy taki przypadek od 2004 r., kiedy to Martha Stewart trafiła na pięć miesięcy do więzienia za oszukiwanie amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie związanej z insider trading, czyli osiąganiem prywatnego zysku przy wykorzystaniu niejawnych informacji dotyczących spółek giełdowych.

Spodobał Ci się nasz serwis? Obserwuj Well.pl na Instagramie!