DZIEŃ KSIĘŻNICZKI: 10 najbardziej wyjątkowych księżniczek wszech czasów

Która mała dziewczynka choć przez chwilę nie marzyła o tym, by stać się swoją ulubioną księżniczką z filmów Disneya? Królewna Śnieżka, Roszpunka, Kopciuszek, Jasmina – każda z nas miała swój ideał. W dorosłym życiu jednak dotychczas bajkowe ideały zostały zastąpione przez te prawdziwe…

Reklama

Życie księżniczki – choć na pozór idealne – czasami bardzo odbiega od tego, które oglądamy w naszych ukochanych bajkach. Mimo to, prawdziwe księżne musiały sobie z tym radzić - każda na własny sposób. I być może właśnie dzięki temu dla wielu z nas stały się ucieleśnieniem prawdziwego piękna, dobra i kobiecej siły. 

Z okazji Dnia Księżniczki przygotowaliśmy dla was zestawienie dziesięciu księżniczek, które rozkochały w sobie cały świat!

1. Księżniczka Pingyang z Chin

Historia chińskiej księżniczki Pingyang przypomina tę, którą znamy z opowieści o Mulan. Kiedy jej ojciec, Gaozu, prowadził rebelię przeciwko dynastii Sui, 20-letnia wówczas Pingyang i jej mąż uciekli z domu w przeciwnych kierunkach, aby uniknąć śmierci.

W końcu Pingyang zdecydowała jednak, że wróci do domu. Sprzedała cały swój majątek, by kupić zbroję i wyposażenie wojskowe, a następnie zebrała i wyszkoliła grupę chłopów, czyniąc z nich prawdziwych wojowników. Wojsko księżniczki Pingyang rozrosło się do 70 tys. żołnierzy i zyskało przydomek "Armii Pani".

Dzięki pomocy księżniczki Gaozu został pierwszym cesarzem dynastii Zang.

2. Księżniczka Nefretiete z Egiptu

Nefretete znana była z niespotykanej urody. W wieku piętnastu lat poślubiła przyszłego faraona Amenhotepa IV i rozpoczęła rządy około 1353 r. p.n.e. Ale ta egipska księżniczka była kimś znacznie więcej niż tylko piękną twarzą - wraz z mężem zapoczątkowała kult boga Atona. 

Jej mąż tak bardzo ją szanował i podziwiał jej mądrość, że nakazał swoim poddanym traktować Nefretete jak równą sobie. W niektórych dziełach sztuki jest ona nawet przedstawiana w koronie faraona!

 

3. Księżniczka Meerabi z Radżastanu

Wikipedia Wikipedia

Meerabi była uważana za wyjątkową piękność, dla której najważniejszym aspektem w życiu okazała się wiara. Jej mąż Chittoru zmarł niedługo po ślubie, ale ona, zamiast – jak nakazała tradycja - spalić się żywcem na stosie pogrzebowym, postanowiła jeszcze bardziej poświęcić się Krysznie.

Pewnej nocy opuściła dom, by spędzać czas na religijnych spotkaniach i tańczyć na ulicach z pospólstwem. Teściowie byli tak zdegustowani "niekobiecym" zachowaniem księżniczki, że wielokrotnie próbowali ją zabić, ale według legendy, z niewielką pomocą samego Kryszny przeżyła wszystkie próby zamachu.

4. Katarzyna Aragońska z Anglii

Wikipedia Wikipedia

Katarzyna urodziła się w 1501 r. jako córka króla Hiszpanii Ferdynanda i królowej Izabeli. Wyszła za mąż za króla Anglii Henryka VIII, gdy była jeszcze nastolatką, ale ich małżeństwo nie było udane, ponieważ para nie mogła doczekać się męskiego potomstwa.

W międzyczasie Henryk VIII nawiązał romans z Anną Boleyn. Próbował unieważnić małżeństwo z Katarzyną, ale ta walczyła, by pozostać królową. W końcu jednak została zmuszona do opuszczenia dworu.

Król Anglii ożenił się z Anną, a Katarzyna do końca życia mieszkała w wilgotnym zamku z dala od dworu i otrzymała tytuł "księżnej Dowager”.

Została zapamiętana nie tylko z powodu godnej podziwu walki o utrzymanie tronu, ale także jako pierwsza z sześciu nieszczęśliwych żon Henryka VIII.

5. Grace Kelly – księżniczka Monako

Grace Kelly zdobyła miłość całego świata jeszcze na długo przed tym, jak poślubiła księcia Rainiera III z Monako. Szczyt jej sławy przypada na lata 50. XX wieku, gdy była prawdziwą królową Hollywood. Jej role w "M jak morderstwo", "Wyższe sfery" czy "Okno na podwórze" do dziś uważane są za wybitne. 

Jak to się stało, że Grace Kelly została księżniczką? Podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 1955 roku została zaproszona do Monako na sesję zdjęciową z księciem Rainierem III i tak poznała swojego przyszłego męża. 

Minął ponad rok, zanim spotkali się ponownie. Podobno była to miłość od pierwszego wejrzenia. W końcu para zdecydowała się na ślub. Grace Kelly urodziła księciu trójkę dzieci.

Ponieważ jako księżniczka musiała zrezygnować z aktorstwa,  zaczęła zajmować się filantropią. Założyła organizację non-profit AMADE Mondiale, której celem jest pomoc w ochronie duchowego dobra dzieci na całym świecie. Pracowała także nad ulepszeniem instytucji artystycznych w Monako i wspierała lokalnych rzemieślników.

 

6. Diana Spencer, księżna Walii

Diana Spencer dołączyła do brytyjskiej rodziny królewskiej dzięki małżeństwu z księciem Karolem w 1981 roku. Jest to prawdopodobnie jedna z najsłynniejszych księżniczek na całym świecie. Media miały na jej punkcie obsesję, a ona wykorzystywała swoje wpływy, by szerzyć wiedzę o HIV/AIDS, pomagać bezdomnym i dzieciom w trudnej sytuacji.

Diana była znana jako "księżniczka ludu" ze względu na swoją działalność charytatywną i prostolinijną osobowość. Mimo głośnego rozwodu w 1996 roku, kontynuowała działalność filantropijną. Rok później zginęła w wypadku samochodowym, uciekając przed paparazzi. Jej cudowne usposobienie do dziś pozostaje wzorem dla wielu kobiet.

 

7. Księżniczka Anna z Wielkiej Brytanii

Księżna Anna - siostra Królowej Elżbiety II, nie miała łatwego życia. Schowana w cieniu siostry bardzo szybko zagubiła się w realiach królewskich precedensów. Mimo to, w młodości fascynowała się jazdą konną. Reprezentowała nawet brytyjską drużynę na Olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku.

Starała się także wykorzystać swoją pozycję do pomocy potrzebującym. Była zaangażowana w działalność w ponad dwustu organizacjach charytatywnych!

8. Księżna Ameerah Al-Taweel z Arabii Saudyjskiej

Ameerah Al-Taweel była zwykłą nastolatką, kiedy udało jej się przeprowadzić wywiad z saudyjskim księciem Alwaleedem Bin Talalem do szkolnej gazetki, nad którą pracowała. Para zakochała się w sobie od pierwszego wejrzenia i już dziewięć miesięcy później byli małżeństwem.

Mogła wieść luksusowe życie, ale zamiast tego poświęciła się walce o prawa kobiet w swoim kraju. Pracowała w organizacji charytatywnej swojego męża i współpracowała ze światowymi przywódcami, takimi jak Bill Clinton czy rodzina królewska w Wielkiej Brytanii, aby zabiegać o przyznanie kobietom praw w krajach Bliskiego Wschodu. 

 

9. Rania Al Abdullah z Jordanii

Rania ukończyła studia biznesowe. Pracowała nawet w firmie Apple Inc! Od zawsze była kobietą niezwykłą, co urzekło samego księcia Jordanii - Abdullahema bin Al-Husseinem. Po sześciu latach noszenia tytułu księżniczki została królową.

Od 1999 roku aktywnie działała na rzecz edukacji, opieki nad dziećmi i porozumienia międzykulturowego. Pomimo napiętego grafiku i królewskiego statusu, wciąż znajduje czas na aktywność na Facebooku, Twitterze i YouTube, często wykorzystując swoją obecność w sieci do tworzenia dyskusji i zwiększania świadomości na temat praw kobiet. Rania, choć podkreśla, że jest muzułmanką, nie nosi tradycyjnych strojów, preferując nowoczesny styl ubioru.

10. Księżna Kate Middleton

Księżej Kate chyba nie trzeba dziś nikomu przedstawiać. Choć właściwie od niedawna sprawuje pozycję księżnej Cambridge, zdążyła już  zdobyć serca całego świata.

Oprócz aktywnej działalności na rzecz licznych organizacji charytatywnych żona księcia Williama wywarła i wciąż wywiera duży wpływ na amerykańską i brytyjską modę. Niektórzy upatrują w niej ogromne podobieństwo do Diany Spencer.