Nowy superjacht Jeffa Bezosa - "Koru" 

Nowy superjacht, o którym od wielu miesięcy mówił cały świat, dotarł już do swojego właściciela - Jeffa Bezosa. Wszystko wskazuje na to, że "Koru" - bo tak żaglowiec został ochrzczony przez miliardera - jest aktualnie największą tego typu jednostką na świecie.

Reklama

Zanim jeszcze poznaliśmy jego oficjalną nazwę, jacht Jeffa Bezosa był znany jako Project Y721 Oceanco, ze względu na to, że tworzyła go firma Oceanco. Dziś wiemy już, że będzie żeglował jako „Koru”, co w języku Maorysów oznacza „Nowy początek”. 

Co wiadomo o Koru, nowym jachcie Jeffa Bezosa?

Budowa nowego jachtu Jeffa Bezosa trwała 5 lat i kosztowała 500 mln dolarów. Sam statek mierzy natomiast dokładnie 127 metrów długości, a jego maszty w najwyższym punkcie mają nieco ponad 70 metrów. To połowa wysokości Piramidy Cheopsa w Gizie!

To także więcej niż wynosi wysokość mostu Koningshaven w Rotterdamie. W ubiegłym roku holenderskie media donosiły, że Bezos poprosił miasto o to, by zdemontowało ten prawie stuletni zabytek, by jegp superjacht mógł ruszyć w trasę. Miliarder miał też zaproponować, że opłaci zarówno demontaż mostu, jak i jego odbudowę. Szerzej kulisy tej sprawy opisywaliśmy także na łamach Well.pl.

Ostatecznie jacht "Koru" wypłynął na szerokie wody, wydostając się z Holandii poprzez port w Rotterdamie. Wcześniej jego maszty zostały jednak zdemontowane w stoczni w Alblasserdam. Ci, którzy mieli okazję zobaczyć "Koru" na żywo, gdy przedostawał się przez wody Rotterdamu, byli pod wrażeniem jego wielkości.

„Koru” – największy jacht na świecie

Biorąc pod uwagę rozmach inwestycji, „Koru” został uznany za najokazalszy i największy jacht na świecie. Zajął on miejsce wcześniejszego rekordzisty, tj. jachtu "Black Pearl". 

Jeśli chodzi o sam wygląd, "Koru" posiada czarny kadłub, białą nadbudówkę i klasyczne linie zewnętrzne, które przypominają jacht Lürssen Eos. Jacht Bezosa posiada także bocianie gniazdo przymocowane do centralnego masztu, dzięki czemu oferuje panoramiczne widoki na ocean żądnym przygód gościom Jeffa Bezosa. 

Podobno na pokładzie Koru znajduje się także całe mnóstwo przestrzeni wypoczynkowej wraz z ogromnym basenem i jacuzzi. Szczegóły jednak nie zostały jeszcze ujawnione. Firma Oceanco zaznacza jednak, że nie chce zdradzać, jak rozplanowano przestrzeń wewnątrz jachtu ze względu na prywatność klienta.

Wiemy natomiast, że Jeff Bezos zapłacił za niego 500 milionów dolarów. "Koru" został też oficjalnie ochrzczony i już właśnie wyrusza w pierwszy rejs. Będzie pływał pod banderą Kajmanów.