Pulą doświadczeń życiowych Billa Gatesa zapewne można by obdzielić kilka innych osób, dlatego tym cenniejsze zdają się jego wskazówki dotyczące różnych niepowodzeń lub działań i zaniechań, których miliarder żałuje z perspektywy czasu. Oto trzy takie rzeczy.

Reklama

Bill Gates: Niedocenianie wagi snu

Bill Gates w początkowych etapach swojej kariery w Microsofcie bardzo często zostawał na noc w pracy, by dokończyć projekty i sprostać terminom. Jak sam przyznał na swoim blogu, kilka razy zdarzyło mu się to robić przez więcej niż jedną noc z rzędu. Jednocześnie przyszły miliarder uważał, że snem nie należy się zbytnio przejmować i uznawał go za oznakę lenistwa.

– Wiedziałem, że moje zdolności umysłowe spadały, gdy operowałem głównie na kofeinie i adrenalinie, ale miałem obsesję na punkcie swojej pracy i czułem, że sen jest dla leniwych – napisał Gates na blogu.

Miliarder przyznał też w jednym z wywiadów, że gdy nie pracował, często zdarzało mu się czytać do późnych godzin nocnych, czego skutki również odczuwał następnego dnia.

Wagę snu Bill Gates na dobre docenił dopiero kilka lat temu po lekturze książki Matthew Walkera pt. „Dlaczego śpimy”. Dzięki niej uświadomił sobie, że praca przez całą noc i późniejsze wielokrotne niedosypianie poważnie odbijało się na jego zdolnościach poznawczych. Dlatego w ostatnich latach miliarder zupełnie zmienił swoje podejście do właściwego wypoczynku i aktualnie sypia minimum siedem godzin na dobę.

Bill Gates: Nieznajomość innych języków

– Czuję się głupio, że nie znam żadnych języków obcych. Uczyłem się łaciny i greki w liceum i nawet dobrze mi szło, co pewnie pomogło mi rozwinąć moje obecne słownictwo, ale żałuję, że nie znam francuskiego, arabskiego czy chińskiego – wyznał Bill Gates podczas sesji pytań i odpowiedzi, którą odbywał z użytkownikami Reddita w 2015 r.

Założyciel Microsoftu dodał, że nigdy nie miał motywacji do nauki innych języków, ponieważ w amerykańskich firmach oczekuje się, że wszyscy i tak muszą mówić po angielsku. Gates jednocześnie wyraził podziw dla Marka Zuckerberga, który nauczył się mandaryńskiego i później przeprowadził podobną sesję pytań i odpowiedzi z chińskimi studentami.

Bill Gates: Zbyt późne włączenie technologii do działań charytatywnych

Bill Gates słynie ze swoich zakrojonych na szeroką skalę działań charytatywnych. Miliarder żałuje jednak, że zbyt późno technologia stała się kluczowym elementem tej aktywności.

– Obecnie spędzam dużo czasu, myśląc o tym, jak technologia może pomóc poprawić jakość życia najmniej uprzywilejowanych osób na świecie – stwierdził miliarder na swoim blogu Gates Notes.

To było dla mnie bardzo ważne, odkąd Melinda i ja założyliśmy naszą fundację, ale patrząc wstecz, sądzę, że mogłem zacząć podążać tą ścieżką dużo wcześniej.