Córki Władimira Putina na czarnej liście sankcji 

Jak podają amerykańskie media, Unia Europejska i Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje przeciw Rosji.

Reklama

Na czarną listę Rosjan objętych sankcjami trafiły także córki Władimira PutinaMaria Woroncowa i Katerina Tichonowa.  Poza nimi sankcjonowane zostały także rodziny innych kluczowych polityków i oligarchów rosyjskich.

Nowe sankcje gospodarcze wobec rosyjskich zbrodni wojennych

Dzień po tym, jak prezydent Wołodymyr Zełenski wygłosił oficjalne oświadczenie przed ONZ dotyczące zbrodni wojennych popełnianych przez oddziały prezydenta Rosji, unijni dyplomaci rozpoczęli dyskusję na temat rosyjskiego węgla, zaprzestania transakcji z czterema rosyjskimi bankami i zakazu cumowania rosyjskich statków w portach należących do krajów Unii Europejskiej.

Jednym z poruszonych tematów było również potencjalne objęcie sankcjami członków rodziny Władimira Putina. Jak się jednak okazało, wśród państw członkowskich zaczęło narastać napięcie w związku z zaakceptowaniem decyzji.

- Węgiel, cztery banki, zakaz portów i przekraczania granic nie jest tak naprawdę odpowiednim pakietem sankcji wobec tej masakry. Słaba odpowiedź to tylko zaproszenie do kolejnych okrucieństw. Może powinniśmy uderzyć silniej – twierdzi Gabrielius Landsbergis, Minister Spraw Zagranicznych Litwy.

 

Ostatecznie jednak 27. krajów Unii Europejskiej podjęło decyzję. Nowa lista  sankcji obejmuje aż dwie trzecie całego sektora bankowego w Rosji. Ponadto Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję zakaz nowych inwestycji.

Konsekwencji ze strony USA - zgodnie z zapowiedzią - nie uniknęły także córki Władimira Putina, Dmitrij Miedwiedwiew oraz dzieci i żona Siergieja Ławrowa. Biały Dom uważa, że rodziny agresorów mogą pomagać im w ukrywaniu majątku. Krok ten rozważa także Unia Europejska. 

- Jasno powiedziałem, że Rosja zapłaci wysoką i natychmiastową cenę za swoje okrucieństwa w Buczy. Dziś razem z naszymi sojusznikami i partnerami ogłaszamy nową rundę dewastujących sankcji - pisze na Twitterze Joe Biden. 

Maria Woroncowa i Katerina Tichonowa - kim są córki Putina?

Oficjalnie Władimir Putin posiada dwie córki – Marię Woroncową i Katerinę Tichonową – których matką jest Ludmiła Putina.

Co prawda, prezydent Rosji niechętnie wypowiada się na temat swojej rodziny, ale według informacji zbieranych przez dziennikarzy przez lata, udało się ustalić, że Maria Woroncowa aktualnie jest żoną niderlandzkiego biznesmena, Jorrita Faasena, natomiast Katerina Tichonowa wyszła za mąż za Kiriłłę Szamłowa, syna współzałożyciela Rossiya Bank, który nazywany był „najmłodszym rosyjskim miliarderem”.

Żadna z kobiet do tej pory nie angażowała się w życie polityczne Rosji. Rosyjska dziennikarka – Natalia Gieworkian – uważa jednak, że jedna z nich przygotowuje się do objęcia rządów. Podobno miałoby to nastąpić w 2024 roku. Informacje te nie zostały potwierdzone.

A zatem czy córki Władimira Putina będą musiały pożegnać się z dotychczasowym luksusem?  Nowa lista sankcji  wskazuje na to, że tak...