Jeszcze na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Sergiej Szojgu regularnie pojawiał się publicznie u boku Władimira Putina. Jednak wraz z kolejnymi porażkami rosyjskich wojsk częstotliwość ta znacznie zmalała, co wywołało w mediach falę spekulacji o możliwych powodach takiego stanu rzeczy.

Reklama

Teraz tajemnica wokół zagadkowego zniknięcia rosyjskiego ministra obrony narodowej z przestrzeni publicznej narasta z każdym dniem i co raz pojawiają się nowe sprzeczne informacje i kolejne teorie, które mają wyjaśnić jego nieobecność.

 

Co się dzieje z Sergiejem Szojgu?

Autorem jednej z teorii jest urodzony w Rosji izraelski miliarder Leonid Nevzlin, który w obliczu inwazji na Ukrainę zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa. Biznesmen powołując się na swoje źródła w Moskwie przekazał, że Szojgu przebywa na oddziale intensywnej terapii w wyniku nagłego i rozległego ataku serca.

– Shoigu wypada z gry i może stać się niepełnosprawny, jeśli przeżyje. Nagle dostał rozległego ataku serca, jest na intensywnej terapii podłączony do aparatury podtrzymującej życie. Plotka głosi, że zawał serca mógł nie nastąpić z przyczyn naturalnych – napisał Nevzlin na swoim Facebooku 14 kwietnia.  

Podobną informację przekazał również pod koniec marca doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko. Według niego Szojgu miał znajdować się wówczas na rehabilitacji w Głównym Wojskowym Szpitalu Klinicznym imienia N. N. Burdenki po rzekomym ataku serca. Geraszczenko nie podał jednak możliwych przyczyn zawału.

Córka Szojgu i wpis o ojcu 

Dodatkowe zamieszanie na temat stanu zdrowia generała wprowadziła też jego córka Ksenia, która w zamieszczonym 19 kwietnia zagadkowym poście w mediach społecznościowych nazwała ojca swoją „dumą” i „gwiazdą przewodnią”.

Jestem dumna z bycia twoją córką! – napisała, a rzekomym powodem jej nagłej aktywności miało być uczczenie 31 lat służby publicznej ojca.

Media spekulują jednak, że emocjonalny wpis Kseni może mieć coś wspólnego ze złym stanem zdrowia generała Szojgu.

Sergiej Szojgu – wyjaśnienia Kremla 

Do przedłużającej się nieobecności Sergieja Szojgu odniósł się pod koniec marca rzecznik Putina Dmitrij Pieskow.

– Minister obrony ma w tej chwili wiele do zrobienia. Trwa "specjalna operacja wojskowa". To nie jest moment na aktywność medialną – powiedział Pieskow.

Tymczasem Sergiej Szojgu po raz ostatni z całą pewnością widziany był 8 kwietnia na pogrzebie skrajnie prawicowego nacjonalistycznego polityka Władimira Żyrinowskiego. Wcześniej minister miał pojawiać się także podczas kilku rządowych posiedzeń online, jednak podczas żadnego z nich nie zabierał głosu, co z kolei zrodziło spekulacje, że nagrania były fałszywe, a Szojgu tak naprawdę został w nie wmontowany.

Najnowsze zdjęcie generała pojawiło się 19 kwietnia na Twitterze Ria Novosti. Według agencji fotografia została wykonana podczas posiedzenia zarządu departamentu wojskowego w rosyjskim ministerstwie obrony narodowej, ale w tym przypadku również trudno potwierdzić jej autentyczność oraz ustalić, kiedy dokładnie ją wykonano, ponieważ żadne inne materiały ze spotkania nie zostały opublikowane.

Jeśli jednak Szojgu rzeczywiście pojawia się na tych posiedzeniach, to wiele wskazuje na to, że – zgodnie z inną teorią – został odsunięty na boczny tor przez Kreml i aktualnie nie jest już odpowiedzialny za prowadzenie wojny w Ukrainie. Coraz powszechniej uważa się, że Szojgu został zastąpiony przez generała Walerija Gierasimowa oraz generała Aleksandra Dwornikowa znanego również jako „Rzeźnik z Syrii”.

Sergiej Szojgu melduje Putinowi zdobycie Mariupola

Tymczasem najnowsze doniesienia z 21 kwietnia 2022 sugerują, że Sergiej Szojgu ma się dobrze i nadal decyduje o losach rosyjskiej armii. 

- Mariupol został wyzwolony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej i milicję ludową Donieckiej Republiki Ludowej, resztki nacjonalistycznych formacji schroniły się na obszarach przemysłowych zakładów Azovstal - miał powiedzieć Władimirowi Putinowy Sergiej Szojgu, a cytat ten pojawia się w informacji podanej przez Interfax. 

- Zakończenie walk mających na celu wyzwolenie Mariupola jest sukcesem, gratuluję panu - powiedział prezydent Rosji.