Bill Gates przewiduje przyszłość 

W branży rozwijającej się tak szybko jak nowoczesne technologie 40 lat to co najmniej kilka epok, a przewidywanie tak odległej przyszłości to niemal jak wróżenie z fusów. Kto jednak mógłby zrobić to lepiej niż Bill Gates – człowiek, który nie tylko wciąż kształtuje ten sektor, ale jednocześnie dysponuje unikatową perspektywą na jego dalszy rozwój.

Reklama

Zresztą założyciel Microsoftu ma już na swoim koncie kilkanaście trafnych predykcji, które obecnie są głównymi trendami na rynku nowoczesnych technologii. W 1999 r. Gates przewidział m.in. powstanie smartfonów, stron internetowych służących do porównywania cen produktów, internetowego monitoringu domów, wirtualnych osobistych asystentówmediów społecznościowych czy nawet spersonalizowanych reklam.

Dlatego gdy Bill Gates mówi o swojej wizji na 2062 rok,  możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że przynajmniej część jego przewidywań rzeczywiście się spełni. Oto one.

Bill Gates o sztucznej inteligencji: "Sky is the limit"

Założyciel Microsoftu podzielił się swoją wizją przyszłości w 2022 roku w wywiadzie z redaktorką naczelną serwisu „PCMag” Wendy Sheehan Donnell. Miliarder zapytany o to, jak widzi rozwój technologii za 40 lat stwierdził, że w zasadzie „niebo jest limitem” tego, do czego za cztery dekady będą zdolne chipy komputerowe.

W przyszłości okulary z rozszerzoną rzeczywistością będą powszechnie stosowane, a roboty staną się czymś więcej niż zwykłymi maszynami mechanicznie powtarzającymi czynności przy liniach produkcyjnych. Chipy stają się coraz potężniejsze, a algorytmy oprogramowania sztucznej inteligencji w końcu pozwolą stworzyć osobistych pomocników, którzy będą nas wspierać w wykonywaniu różnych zadań i dostarczać nam wiedzę na temat odkryć naukowych – stwierdził Bill Gates.

Wśród największych wyzwań, z którymi technologia będzie musiała się mierzyć, miliarder wymienia natomiast ocieplenie klimatu, polaryzację polityczną oraz wojny i przemoc.

– Nie ma narzędzia, które mogłoby rozwiązać te problemy, ale sposób, w jaki jesteśmy połączeni i współdziałamy ze sobą, jest nierozerwalnie związany z przepływem informacji na całym świecie. Sztuczna inteligencja ma przed sobą ogromny potencjał, ale musimy być ostrożni i upewnić się, że zostanie rozwinięta we właściwym kierunku. Młode pokolenia są bardziej wyedukowane i bardziej świadome problemów społecznych, dlatego optymistycznie patrzę na ich wkład w stworzenie rozwiązań – dodał Gates.

Miliarder nie krył też ekscytacji tym, co przyniesie przyszłość.