Koronacja Karola III: Były projektant Apple projektuje dla króla 

Choć Jony’ego Ive’a kojarzymy bardziej z designem oryginalnego iPhone’a, iMaca czy iPoda niż z królewskimi symbolami, to właśnie jemu Pałac Buckingham zlecił zadanie stworzenia godła koronacyjnego nowego króla Wielkiej Brytanii Karola III.

Reklama

- To wielki zaszczyt móc przyczynić się do tej niezwykłej narodowej uroczystości. Jesteśmy bardzo dumni z tej pracy. Projekt został zainspirowany miłością króla Karola III do planety i natury oraz jego troską o świat przyrody – mówił Jony Ive w oświadczeniu prasowym.

Warto jednak dodać, że nie jest to pierwsza współpraca Jony'ego Ive'a z królem Karolem III - wcześniej był odpowiedzialny m.in. za stworzenie Pieczęci Terra Carta dla Inicjatywy Zrównoważonych Rynków. Na nowym godle projektant doskonale utrwalił najważniejsze wartości nowego monarchy

Godło koronacyjne Karola III / Instagram @TheRoyalFamily Godło koronacyjne Karola III / Instagram @TheRoyalFamily

 

Godło koronacyjne króla Karola III

 

Jak informuje Pałac Buckingham, godło miała symbolizować początek panowania króla Karola III i jego miłość do świata przyrody. Łączy w sobie cztery narodowe kwiaty Wielkiej Brytanii: różę angielską, oset szkocki, żonkila walijskiego i koniczynę z Irlandii Północnej, które przeplatają się w kształt korony św. Edwarda.

- Emblemat przemawia do radosnego optymizmu wiosny i świętuje początek nowej epoki karolijskiej dla Wielkiej Brytanii. Łagodna skromność tych naturalnych form łączy się w godło, które potwierdza zarówno radosną, jak i głęboką wagę tej okazji – dodaje Jony Ive.

Pomimo ozdobnych motywów, logo ma płaską, nowoczesną konstrukcję, reprezentowaną przez kolory flagi Union Jack.

Wokół krawędzi biegnie prosty krój szeryfowy, na którym zapisane jest imię monarchy i data koronacji. Ten ostatni element podzielono na dwie wersje: jedną w języku angielskim, a drugą w języku walijskim.

Stworzone przez Jony’ego Ive'a i jego studio projektowe LoveFrom godło ma pojawić się na banerach i flagach podczas nabożeństwa koronacyjnego w opactwie Westminster w Londynie, które zaplanowano na 16 maja 2023 roku.