W marcu 2021 r. kryptowalutowy przedsiębiorca Sina Estavi zapłacił 2,9 mln dolarów za – jak sam to określa – „Mona Lisę świata cyfrowego”, czyli pierwszy w historii tweet Jacka Dorseya zapisany w formie NFT. Kwota zakupu oszałamia nawet teraz, a w owym czasie była to jedna z najwyższych transakcji na niszowym jeszcze rynku niewymienialnych cyfrowych tokenów.

Reklama

Teraz jednak irański biznesmen ma poważny problem – chce odsprzedać swoje NFT, ale wszystko wskazuje na to, że straci na tej transakcji prawie całą zainwestowaną kwotę 2,9 mln dolarów.

Brak chętnych na NFT z pierwszym tweetem w historii

Estavi zamieścił ofertę o sprzedaży tokenu z pierwszym tweetem Jacka Dorseya na początku kwietnia w serwisie OpenSea – popularnej platformie do handlu cyfrowymi aktywami. Pierwotnie biznesmen ustalił cenę zakupu na… 48 mln dolarów, a połowę z tej kwoty zamierzał przeznaczyć na cele charytatywne. Aukcja nie cieszy się jednak zbyt wielką popularnością.

W pierwszy tydzień złożono zaledwie siedem ofert opiewających na ułamek oczekiwanej przez Estaviego sumy – najniższa proponowana kwota zakupu wynosiła 0,0019 ethereum (6 dolarów), a najwyższa – 0,09 ethereum (277 dolarów). Po tym czasie biznesmen usunął cenę z serwisu i zmienił formę transakcji na otwartą aukcję. To jednak niewiele zmieniło – aktualnie najwyższą oferowaną kwotą zakupu tokenu pozostaje 2,2 ethereum, czyli równowartość zaledwie 6,8 tys. dolarów.

Moja oferta sprzedaży była zbyt wysoka i nie wszystkich było na nią stać – stwierdził Estavi w rozmowie z agencją Reuters, podkreślając, że teraz nie jest pewien, czy w ogóle zamierza sprzedać swój token. 

– Ważne jest dla mnie to, kto chce go kupić, nie sprzedam tego NFT komukolwiek, ponieważ nie sądzę, aby każdy zasługiwał na to, by go posiadać – dodał biznesmen.

Sina Estavi to kryptowalutowy przedsiębiorca, założyciel firm Bridge Oracle oraz CryptoLand, które upadły po tym, jak biznesmen został w zeszłym roku aresztowany w Iranie. W maju 2021 r. krajowe media informowały, że Estavi został oskarżony o „zakłócanie systemu gospodarczego kraju”. Sam zainteresowany twierdzi, że jego aresztowanie było spowodowane zbyt szybkim rozwojem jego firmy Bridge Oracle.