Bitcoin pikuje. Najmłodszy miliarder kryptowalutowy wyjaśnia, kto jest winien

Kryptowaluty na czele z bitcoinem przechodzą właśnie spektakularny kryzys, za który odpowiada obecna polityka antyinflacyjna amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED). A przynajmniej tak uważa Sam Bankman-Fried, najmłodszy miliarder kryptowalutowy i szef jednej z największych platform do wymiany cyfrowych pieniędzy.
Bitcoin: olbrzymi kryzys na rynku kryptowalut
Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) ze wszystkich sił stara się walczyć z szalejącą w USA inflacją. W ramach obecnej polityki zapobiegawczej instytucja ogłosiła w połowie czerwca najwyższy wzrost stóp procentowych od 1994 r. I to najprawdopodobniej jeszcze nie koniec podwyżek.
Agresywne działania FED nie pozostają jednak obojętne dla różnych sektorów amerykańskiej gospodarki, w tym dla rynku kryptowalut, który obecnie przechodzi przez najprawdopodobniej największy kryzys od czasu swojego powstania.
Tylko w czerwcu bitcoin zaliczył 20-procentowy spadek i obecnie wart jest mniej niż połowę tego, ile był wart w analogicznym okresie rok temu. Z innymi kryptowalutami jest jeszcze gorzej. Przez ostatnie 12 miesięcy Ether, druga najpopularniejsza kryptowaluta, straciła ponad 70 proc. swojej wartości.
– Głównym motorem napędowym tej sytuacji jest FED – stwierdził w rozmowie z serwisem NPR Sam Bankman-Fried, szef FTX, jednej z największych platform do wymiany kryptowalut i najmłodszy miliarder, który dorobił się majątku na handlu cyfrowymi pieniędzmi.
Polecamy
Polecamy
Bankman-Fried: Rynki i inwestorzy są przerażeni
Bankman-Fried, choć docenia wysiłki FED mające na celu ograniczenie inflacji i zaznacza, że instytucja znajduje się aktualnie „między młotem a kowadłem”, to jednocześnie wskazuje, że przyszłość biznesów takich takie jak jego jest aktualnie w całości zależna od kolejnych kroków i decyzji FED. A to z drugiej strony sprawia, że – jak twierdzi – rynki i inwestorzy „są przerażeni”.
Konsekwencje kryzysu mogą jednak dotknąć głównie najmniejszych graczy takich jak indywidualni inwestorzy lokujący swoje środki w kryptowalutach oraz pracownicy branży. Już teraz największe kryptoprzedsiębiorstwa takie jak BlockFi, Crypto.com oraz Gemini ogłosiły zamiary redukcji etatów, a Coinbase zwolnił prawie 20 proc. swoich pracowników.
Samo FTX również oberwało wyraźnie, choć na razie Bankman-Fried nie zamierza zwalniać pracowników. Firma zaznacza jednak, że zdecydowanie ogranicza nowe zatrudnienia.
Jednak kryzys na rynku krypto potencjalnie może mieć też pozytywne strony. Bankman-Fried zaznacza, że krach może pomóc lepiej ukształtować regulacje cyfrowych pieniędzy, nad którymi od dawna pracują amerykańscy ustawodawcy.
Polecamy
Popularne
- 1 WOŚP 2023. Ile zarabia Jurek Owsiak? Szef orkiestry rozlicza się z każdej złotówki
- 2 Balowa suknia księżnej Diany sprzedana za rekordową sumę! Jest najdroższą kreacją należącą do członków rodziny królewskiej
- 3 Weekend z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską najdroższą aukcją WOŚP 2023? Aktualna cena to ponad 300 tys. zł!
- 4 Paco Rabanne nie żyje. Kim był „enfant terrible” francuskiej mody?
- 5 Jeremy Sochan jako pierwszy Polak w historii wystąpi podczas Weekendu Gwiazd NBA!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Dlaczego czekolada jest taka pyszna? Naukowcy znaleźli odpowiedź!

Pełnia Księżyca w lutym 2023 otworzy nas na miłość. Księżycowy horoskop dla wszystkich znaków zodiaku

"Titanic" powraca do kin! Co wiemy o nowej wersji filmowego hitu?

Paco Rabanne nie żyje. Kim był „enfant terrible” francuskiej mody?
