Założyciel FTX krytykuje bitcoina

Ledwie 30-letni Sam Bankman-Fried stał się najmłodszym miliarderem kryptowalutowym dzięki platformie FTX, drugiej najpopularniejszej giełdzie wymiany cyfrowych aktywów pod względem wolumenu transakcji. Według Forbesa, jako założyciel i dyrektor zarządzający firmy Bankman-Fried dysponuje majątkiem rzędu 21,2 mld dolarów, a sama platforma jest obecnie wyceniania na ok. 32 mld dolarów.

Reklama

Mimo to młody miliarder w niedawnym wywiadzie z „Financial Timesem Today” skrytykował bitcoina jako sieć płatności przyszłości. Jego zdaniem system weryfikacji transakcji w systemie kryptowaluty nie jest wystarczająco wydajny, by dorównać tempa stale zwiększającemu się wolumenowi transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem bitcoina.

– Bitcoin nie ma przyszłości jako sieć płatnicza, nie jest też odpowiednio skalowalny – stwierdził założyciel FTX.

 

Weryfikacja transakcji bitcoinem opiera się bowiem na tzw. systemie proof-of-work, zdecentralizowanym mechanizmie wykorzystującym rozproszoną pośród użytkowników systemu bazę danych, która zapobiega fałszerstwom poprzez łańcuch działań matematycznych odzwierciedlających historię dokonanych operacji finansowych.

Utrzymanie tego mechanizmu dodatkowo konsumuje olbrzymie ilości energii, za co bitcoin krytykowany jest nie tylko przez Bankmana-Frieda, ale także prawodawców i aktywistów klimatycznych. Na horyzoncie nie ma jednak planów przeniesienia kryptowaluty na mniej energochłonny system proof-of-stake, nad którym pracuje m.in. Ethereum, wobec czego w najbliższym czasie ani przepustowość bitcoina, ani jego neutralność klimatyczna nie ulegną zmianie.

Jednocześnie założyciel platformy FTX uważa, że główny potencjał bitcoina opiera się w tej chwili na jego zdolności do utrzymania wartości cyfrowego pieniądza.

Kryzys na rynku kryptowalut

To jednak również może okazać się prognozą na wyrost, ponieważ aktualny krach na rynku kryptowalut wywołany upadkiem cyfrowej waluty Luna może doprowadzić do wyraźnego spadku wartości samego bitcoina. Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału firmy Conotoxia Ltd. w rozmowie z bankier.pl uważa, że spadek wartości bitcoina do zaledwie 11 tys. dolarów nie jest niewykluczony.

Na zawirowaniach na giełdzie kryptowalut stracił też sam Bankman-Fried. W maju miliarder kupił 7,6 proc. udziałów w platformie do handlu walutami Robinhood, które na przestrzeni kilku dni straciły jedną czwartą swojej wyjściowej wartości.

SPODOBAŁ CI SIĘ WELL.PL? Obserwuj nas na Instagramie: