Bill Gates zainwestował w polską firmę biotechnologiczną

Fundacja Billa i Melindy Gatesów wsparła polską firmę biotechnologiczną ExploRNA Therapeutics dotacją w wysokości ponad 800 tys. dolarów. Środki przekazane przez miliardera posłużą na rozwój technologii modyfikacji mRNA wykorzystywanej przy produkcji szczepień m.in. na choroby zakaźne.
Bill Gates zainwestował w polski startup z branży biotechnologicznej
Polska firma ExploRNA Therapeutics otrzymała od Fundacji Billa i Melindy Gatesów dotację w wysokości 813 578 dolarów na rozwój technologii szczepień opartych na modyfikacji mRNA. Opracowana przez polskich naukowców metoda pozwala zmniejszyć dawkę mRNA w szczepionce, by wyeliminować niepożądane skutki uboczne oraz obniżyć koszty produkcji.
– Nie zakładamy wytworzenia szczepionki przeciwko konkretnej chorobie – przekonywał cytowany przez portal mamstartup.pl prof. Jacek Jemielity, prezes ExploRNA Therapeutics i badacz Uniwersytetu Warszawskiego.
– Naszym celem jest pokazanie, że użycie naszej technologii przynosi realne korzyści w tworzeniu szczepionek opartych na technologii mRNA, a więc w zapobieganiu rozwojowi chorób zakaźnych, a także w leczeniu chorób nowotworowych – dodał prof. Jemielity.
Polecamy
Co ciekawe, pod koniec 2020 r. w spółkę ExploRNA Therapeutics zainwestował też inny miliarder, Michał Sołowow, jeden z najbogatszych ludzi w Polsce, właściciel firm takich jak Synthos czy Cersanit.
– Do inwestycji w ExploRNA przekonało mnie dwóch wybitnych naukowców – prof. Jacek Jemielity oraz prof. Jakub Gołąb – tłumaczył wówczas w oświadczeniu prasowym Sołowow.
– Oczywiście badania nad mRNA są prowadzone na całym świecie i to jest konkurencyjny rynek. My w ExploRNA mamy bardzo dobrą pozycję startową, doskonały zespół, historycznie ugruntowaną wiedzę, i wydaje się, że przewagę czasową w badaniach. Nasze wejście kapitałowe do ExploRNA ma pomóc w zdyskontowaniu tej wiedzy i wprowadzeniu tego projektu badawczego na zupełnie inny poziom – przekonywał polski miliarder.
Firma ExploRNA Therapeutics została założona w 2019 r. z inicjatywy grupy naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W skład startupu wchodzą prof. Jacek Jemielity, dr hab. Joanna Kowalska i Marek Baranowski z UW oraz prof. Jakub Gołąb i prof. Dominika Nowis z WUM-u.
Popularne
- 1 Najdroższa aukcja WOŚP 2023: Weekend z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską pobił kolejny rekord
- 2 WOŚP 2023. Ile zarabia Jurek Owsiak? Szef orkiestry rozlicza się z każdej złotówki
- 3 Balowa suknia księżnej Diany sprzedana za rekordową sumę! Jest najdroższą kreacją należącą do członków rodziny królewskiej
- 4 Paco Rabanne nie żyje. Kim był „enfant terrible” francuskiej mody?
- 5 Jeremy Sochan jako pierwszy Polak w historii wystąpi podczas Weekendu Gwiazd NBA!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Bill Gates walczy o planetę, podróżując prywatnym samolotem. I nie uważa tego za hipokryzję

Skoda, Audi czy Mini Morris - jakimi markami aut jeżdżą najmądrzejsi kierowcy? Ciekawe wyniki badań

Królowa Śniegu wróciła do Polski. Ta polska wieś hitem internetu. "Zaspy jak za starych dobrych czasów"

Figurki z Kinder Niespodzianki na celowniku kolekcjonerów. Niektóre mogą być warte fortunę!
