Bill Gates zainwestował w polski startup z branży biotechnologicznej

Polska firma ExploRNA Therapeutics otrzymała od Fundacji Billa i Melindy Gatesów dotację w wysokości 813 578 dolarów na rozwój technologii szczepień opartych na modyfikacji mRNA. Opracowana przez polskich naukowców metoda pozwala zmniejszyć dawkę mRNA w szczepionce, by wyeliminować niepożądane skutki uboczne oraz obniżyć koszty produkcji.

Reklama

Nie zakładamy wytworzenia szczepionki przeciwko konkretnej chorobie – przekonywał cytowany przez portal mamstartup.pl prof. Jacek Jemielity, prezes ExploRNA Therapeutics i badacz Uniwersytetu Warszawskiego.

– Naszym celem jest pokazanie, że użycie naszej technologii przynosi realne korzyści w tworzeniu szczepionek opartych na technologii mRNA, a więc w zapobieganiu rozwojowi chorób zakaźnych, a także w leczeniu chorób nowotworowych – dodał prof. Jemielity.

 

Co ciekawe, pod koniec 2020 r. w spółkę ExploRNA Therapeutics zainwestował też inny miliarder, Michał Sołowow, jeden z najbogatszych ludzi w Polsce, właściciel firm takich jak Synthos czy Cersanit.

Do inwestycji w ExploRNA przekonało mnie dwóch wybitnych naukowców – prof. Jacek Jemielity oraz prof. Jakub Gołąb – tłumaczył wówczas w oświadczeniu prasowym Sołowow.

– Oczywiście badania nad mRNA są prowadzone na całym świecie i to jest konkurencyjny rynek. My w ExploRNA mamy bardzo dobrą pozycję startową, doskonały zespół, historycznie ugruntowaną wiedzę, i wydaje się, że przewagę czasową w badaniach. Nasze wejście kapitałowe do ExploRNA ma pomóc w zdyskontowaniu tej wiedzy i wprowadzeniu tego projektu badawczego na zupełnie inny poziom – przekonywał polski miliarder.

Firma ExploRNA Therapeutics została założona w 2019 r. z inicjatywy grupy naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W skład startupu wchodzą prof. Jacek Jemielity, dr hab. Joanna Kowalska i Marek Baranowski z UW oraz prof. Jakub Gołąb i prof. Dominika Nowis z WUM-u.