Pandemia koronawirusa a zdrowie psychiczne

Trudno nam dostrzec pozytywne skutki pandemii COVID-19, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie psychiczne. Być może początkowo znajdywaliśmy więcej czasu dla siebie, jednak z biegiem dni stan naszego zdrowia psychicznego ulegał znacznemu pogorszeniu.

Reklama

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Centrum Kontroli Chorób. Wynika z nich, że ponad jedna trzecia uczniów szkół średnich odczuwała pogorszenie zdrowia psychicznego, a 44 proc. stwierdziło, że w 2021 roku znacznie częściej pojawiał się smutek lub poczucie beznadziei.

Wynikało to prawdopodobnie ze znacznie rzadszych, a niekiedy wręcz niemożliwych spotkań z przyjaciółmi, rodziną czy znajomymi. Byliśmy zmuszeni do przerzucenia się na kontakty stricte cyfrowe za pomocą mediów społecznościowych czy specjalnych platform typu Teams i Zoom.

Bill Gates rzuca jednak nowe, bardziej pozytywne, światło na pandemię koronawirusa. 

 

Bill Gates i pozytywne skutki pandemii COVID-19

Zdaniem Billa Gatesa nowa, postpandemiczna rzeczywistość może być jednak początkiem bardzo pozytywnych zmian w sferze cyfryzacji, medycyny oraz psychologii.

- Programy bardzo się poprawiły. Myślę, że sektor medyczny, szczególnie w zakresie konsultacji behawioralnych i psychicznych, zmieni się na zawsze – powiedział Bill Gates w programie CNN’s Fareed.

Jak zaznacza twórca Microsoftu, owe zmiany mają być początkiem nowej przyszłości, którą uważa za korzystną dla rozwoju ludzkości.

- Myślę, że to bardzo pozytywny skutek, a nowe programy z tym związane będą o wiele lepsze. Nie lekceważyłbym przyspieszenia cyfryzacji, zwłaszcza w dziedzinie zdrowia i edukacji – dodaje Bill Gates.

A zatem czeka nas wielka cyfrowa rewolucja - ale czy świat rzeczywiście jest na nią gotowy?