Bill Gates w krzyżowym ogniu pytań 

Na początku stycznia Bill Gates po raz jedenasty zorganizował sesję Ask Me Anything (AMA) – wątek w serwisie Reddit, w którym użytkownicy serwisu mogli zadawać miliarderowi pytania na dowolny temat, a on bezpośrednio i osobiście odpowiadał im na nie.

Reklama

Redditorzy poruszyli wiele interesujących kwestii związanych m.in. z przyszłością sztucznej inteligencji, ekstremalnym bogactwem Gatesa oraz teoriami spiskowymi na temat jego biznesowych działań. Oto najciekawsze wątki poruszane podczas AMA.

Bill Gates o przyszłości sztucznej inteligencji

Jeden z użytkowników zapytał Gatesa o to, czy uważa, że w niedalekiej przyszłości ludzkość czeka potężna zmiana technologiczna porównywalna z upowszechnieniem internetu na masową skalę. Według miliardera – tak, i jest to sztuczna inteligencja.

– SI to coś naprawdę wielkiego. Nie uważam, żeby metaverse albo Web3 (zdecentralizowany internet oparty na blockchainie m.in. kryptowaluty – red.) były rewolucyjne, ale sztuczna inteligencja zdecydowanie jest. […] Daje przedsmak tego, co może nadejść. Jestem pod wrażeniem tego podejścia i tempa innowacyjności – napisał Gates.

Miliarder przyznał jednocześnie, że on sam głównie skupia się na rozwoju SI w obszarze pomocy kobietom w ciąży, walce z anemią i niedożywieniem oraz wsparcia nauczycieli, głównie matematyki.

Bill Gates o tym, czy miliarderzy mogą być etyczni

Inny użytkownik zapytał z kolei bardzo wprost: czy miliarderzy mogą być etyczni. Założyciel Microsoftu odpowiedział jednak dość wymijająco.

– Bogactwo może łatwo sprawić, że stracisz kontakt z rzeczywistością. Choć uważam, że chęć tworzenia nowych firm jest dobra. Nawet jeśli podatki wzrosną, wciąż nie zabroniłbym nikomu być miliarderem. Ja sam byłem wielkim szczęściarzem – napisał Gates.

Jednocześnie przyznał, że jego zdaniem podatki dla najbogatszych powinny wzrosnąć i jest zaskoczony faktem, że jeszcze się to nie stało, a miliarderzy „powinni z czasem oddawać swoje bogactwo”. Dodał, że sam zamierza wyprzedać cały swój majątek i przekazać środki na konto swojej fundacji.

– Jest to dla mnie niezwykłym spełnieniem i moją pracą na pełen etat – dodał Gates.

Bill Gates o zmianach klimatu

Klimat: czy mamy prze*****e czy super-turbo prze*****e? – zapytał z kolei użytkownik o nicku VanVelding. Ale Gates na to konkretne pytanie ponownie odpowiedział dość wymijająco.

– Należy pamiętać, że życie w biednych krajach jest obecnie trudne. Są takie części świata, gdzie ponad 10 proc. dzieci umiera przed ukończeniem 5 roku życia, a ponad 30 proc. jest niedożywionych, przez co ich mózgi i ciała nie rozwijają się w pełni – stwierdził miliarder.

Przyznał jednocześnie, że zmiany klimatu spowolnią postęp, jaki ludzkość poczyni w zakresie poprawy warunków życia.

– Ale nadal wierzę, że możemy uniknąć strasznych skutków. Tempo innowacji naprawdę przyspiesza, mimo że nie dotrzymamy obecnych ram czasowych ani nie unikniemy przekroczenia bariery 1,5 st. C ocieplenia – dodał Gates.

Jednak inni użytkownicy podczas AMA również poruszali zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi. Np. to, co mogą zrobić pojedynczy obywatele, by pomóc zwalczać kryzys.

– Jesteście wyborcami, konsumentami i pracownikami. W każdej z tych ról możecie pomóc. Zakup samochodu elektrycznego pomaga. [...] Potrzebujemy wsparcia w sprawie klimatu ze strony obu stron w USA i we wszystkich krajach. Mieć nadzieję to dobra rzecz! – napisał Gates.

Zdaniem miliardera kluczem do rozwiązania kryzysu klimatycznego jest także uczynienie "czystych produktów tak tanimi, jak brudne produkty w każdym obszarze emisji - lotnictwie, produkcji betonu, mięsa etc.".

Bill Gates o przejściu na wegetarianizm i weganizm

Niedawno Gates przyznał też, że jego zdaniem "przejście na wegetarianizm jest bez sensu". Tym razem nie był jednak tak radykalny w podejściu do tej kwestii.

– Dla ludzi, którzy chcą przejść na weganizm, to świetnie, ale nie sądzę, żeby większość populacji to zrobiła. Istnieją firmy produkujące „wołowinę” na nowe sposoby i ludzie pracujący nad tym, aby nadal wykorzystywać krowy, ale zmniejszać przy tym emisję metanu. Sam wspierałem wielu innowatorów w tej dziedzinie, w tym Beyond Meat i Impossible. Myślę, że ostatecznie te produkty będą bardzo dobre, mimo że ich udział jest dziś niewielki – przyznał Gates.

Bill Gates: szczepionki i opieka zdrowotna

Ostatnim z istotnych wątków była kwestia szczepień i opieki zdrowotnej. Gates odpowiadał m.in. na pytanie o to, dlaczego jest to dla niego tak istotny obszar działalności.

- Kiedy zobaczyłem umierające dzieci, które można uratować za mniej niż 1000 dolarów, wiedziałem, że to musi być najwyższy priorytet w mojej pracy. Prawie nikt nie finansował prac nad szczepieniami na choroby takie jak malaria, która zabijała wtedy ponad milion dzieci rocznie - napisał miliarder.

Zdementował jednocześnie doniesienia na temat tego, że jego fundacja lobbowała za tym, by skład szczepień na Covid-19 opracowany przez firmę AstraZeneca pozostał publicznie niedostępny.