Bill Gates przewiduje przyszłość. Jak rozwinie się sztuczna inteligencja za 40 lat?

Jak przyszłość technologii widzi człowiek, którego firma dokonała prawdziwej rewolucji w tej dziedzinie? Jakie są największe wyzwania rozwoju technologicznego i dokąd może nas zaprowadzić ludzka kreatywność? Bill Gates podzielił się swoimi przewidywaniami na ten temat.
Bill Gates przewiduje przyszłość
W branży rozwijającej się tak szybko jak nowoczesne technologie 40 lat to co najmniej kilka epok, a przewidywanie tak odległej przyszłości to niemal jak wróżenie z fusów. Kto jednak mógłby zrobić to lepiej niż Bill Gates – człowiek, który nie tylko wciąż kształtuje ten sektor, ale jednocześnie dysponuje unikatową perspektywą na jego dalszy rozwój.
Zresztą założyciel Microsoftu ma już na swoim koncie kilkanaście trafnych predykcji, które obecnie są głównymi trendami na rynku nowoczesnych technologii. W 1999 r. Gates przewidział m.in. powstanie smartfonów, stron internetowych służących do porównywania cen produktów, internetowego monitoringu domów, wirtualnych osobistych asystentów, mediów społecznościowych czy nawet spersonalizowanych reklam.
Dlatego gdy teraz Gates mówi o swojej wizji na 2062 r., możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że przynajmniej część jego przewidywań rzeczywiście się spełni. Oto one.
Polecamy
Polecamy
Sztuczna inteligencja - Sky is the limit
Założyciel Microsoftu podzielił się swoją wizją przyszłości w wywiadzie z redaktorką naczelną serwisu „PCMag” Wendy Sheehan Donnell. Miliarder zapytany o to, jak widzi rozwój technologii za 40 lat od teraz, stwierdził, że w zasadzie „niebo jest limitem” tego, do czego za cztery dekady będą zdolne chipy komputerowe.
– W przyszłości okulary z rozszerzoną rzeczywistością będą powszechnie stosowane, a roboty staną się czymś więcej niż zwykłymi maszynami mechanicznie powtarzającymi czynności przy liniach produkcyjnych. Chipy stają się coraz potężniejsze, a algorytmy oprogramowania sztucznej inteligencji w końcu pozwolą stworzyć osobistych pomocników, którzy będą nas wspierać w wykonywaniu różnych zadań i dostarczać nam wiedzę na temat odkryć naukowych – stwierdził Gates.
Wśród największych wyzwań, z którymi technologia będzie musiała się mierzyć, miliarder wymienia natomiast ocieplenie klimatu, polaryzację polityczną oraz wojny i przemoc.
– Nie ma narzędzia, które mogłoby rozwiązać te problemy, ale sposób, w jaki jesteśmy połączeni i współdziałamy ze sobą, jest nierozerwalnie związany z przepływem informacji na całym świecie. Sztuczna inteligencja ma przed sobą ogromny potencjał, ale musimy być ostrożni i upewnić się, że zostanie rozwinięta we właściwym kierunku. Młode pokolenia są bardziej wyedukowane i bardziej świadome problemów społecznych, dlatego optymistycznie patrzę na ich wkład w stworzenie rozwiązań – dodał Gates.
Miliarder nie krył też ekscytacji tym, co przyniesie przyszłość.
Polecamy
Popularne
- 1 Jakim samochodem jeździ aktualnie szef Lamborghini? Stephan Winkelmann zdradził, co trzyma w garażu
- 2 PASJE: Piotr Krupa o Forreście Gumpie, tajemnicach wrocławskiej kamienicy i "ceratach z supermarketu"
- 3 Ile wart jest majątek księcia Harry'ego i Meghan Markle?
- 4 Magda Linette sensacją Australian Open 2023. "Byłam pewna swojej gry"
- 5 Jeff Bezos ochrzcił największy jacht na świecie. Co wiemy o "Koru"?
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Tiffany & Co. x Nike Air Force 1? Wygląda na to, że szykuje się wielka współpraca!

Regé-Jean Page najprzystojniejszym mężczyzną świata. To udowodnione naukowo!

Podhale: Luksusowa osada wyróżniona w prestiżowym konkursie! To najlepsza inwestycja Europy

Internauci chcą uratować fabrykę porcelany "Krzysztof". Ruszyła wielka społeczna akcja
