Bill Gates o kryptowalutach 

Bill Gates nie jest fanem bitcoina i innych kryptowalut i mówi o tym otwarcie. Ostatnio zabrał głos na ten temat podczas sesji pytań i odpowiedzi z użytkownikami serwisu Reddit, którzy spytali go o to, dlaczego sam nie posiada żadnej cyfrowej waluty.

Reklama

– Lubię inwestować w rzeczy, które mają realną wartość. Wartość firm opiera się na tym, jak dobre produkty uda im się wytworzyć. Wartość kryptowalut opiera się tylko na tym, co jedna osoba zdecyduje, że inna osoba musi za to zapłacić, więc nie wnosi żadnej wartości do społeczeństwa, jak inne inwestycje – stwierdził miliarder.

Bill Gates ostrzega przed bitcoinem

Założyciel Microsoftu odniósł się do tematu kryptowalut także podczas lutowego wywiadu z serwisem „Bloomberg Technology”. Zapytany o to, co sądzi na temat bitcoina w kontekście olbrzymich inwestycji Elona Muska i Tesli w cyfrową walutę, Gates powiedział:

– Elon ma mnóstwo pieniędzy i jest bardzo wyrafinowanym inwestorem. Nie obawiam się więc, że jego bitcoin zanotuje przypadkowe wzrosty i spadki. Uważam jednak, że ludzie, którzy nie mają tyle pieniędzy, dają się porwać temu szaleństwu. Mój ogólny wniosek jest taki, że jeśli posiadasz mniej pieniędzy niż Elon, najpewniej powinieneś uważać – stwierdził założyciel Microsoftu.

Bill Gates w wywiadzie również zwrócił uwagę na fakt, że bitcoin nie wnosi realnej wartości do społeczeństwa i ponadto zaznaczył, że waluta konsumuje bardzo duże ilości energii i promuje anonimowość oraz nieodwracalność transakcji. Miliarder dodał jednak, że sama idea w pełni cyfrowych pieniędzy jest jego zdaniem dobrym pomysłem.

– Fundacja Gatesa robi wiele w kwestii cyfrowych walut, ale są to rozwiązania, w których użytkownik może zobaczyć, kto dokonuje transakcji, więc ogólnie cyfrowe pieniądze to dobra rzecz. […] [Cyfrowe waluty] zapewniają wygodę i niski koszt transakcji. Ruch w kierunku cyfrowego pieniądza, w który jesteśmy bardzo zaangażowani, to bardzo pozytywne zjawisko, które w pewnym momencie wyrówna stawkę wśród najbiedniejszych państw - podsumował Gates.