W środę 4 maja Bill Gates pojawił się na organizowanym przez „The Wall Street Journal” CEO Council Summit – spotkaniu szefów najważniejszych amerykańskich spółek oraz polityków, którzy we własnym gronie dyskutują o bieżących sprawach ekonomicznych, politycznych i społecznych.

Reklama

Jednym z tematów poruszanych na szczycie było przejęcie Twittera przez Elona Muska i możliwe konsekwencje wynikające z tej transakcji. O opinię na ten temat spytano m.in. Billa Gatesa, który stwierdził, że choć osiągnięcia Muska z reguły przynoszą korzyść ludzkości, to jednak jego wpływ na Twittera może okazać się negatywny.

– [Musk] może zmienić Twittera na gorsze – powiedział założyciel Microsoftu podczas konferencji.  

Bill Gates ostrzega przed Elonem Muskiem

Elon Musk po przejęciu Twittera wspominał przy różnych okazjach, że zakup serwisu motywowany był przede wszystkim chęcią stworzenia „raju dla wolności słowa” oraz ponownego uczynienia z aplikacji miejsca swobodnej wymiany pomysłów i braku cenzury. To właśnie w tych deklaracjach Gates upatruje największego problemu.

– Czy znamy jego prawdziwe cele? Gdy mówi o otwartości, co naprawdę myśli o kwestiach takich jak „szczepienia zabijają ludzi” albo „czy Bill Gates śledzi ludzi”, czy jego zdaniem takie tematy powinny być rozpowszechniane? Nie jest więc w pełni jasne, co [Musk] zamierza zrobić – przekonywał Gates.

Później dodał: - Czy jego cele są takie, jakie twierdzi, że są, czy [Musk] pasuje do idei mniej ekstremalnych kłamstw i dziwnych teorii spiskowych rozprzestrzeniających się tak szybko? Czy podziela ten cel, czy nie? - zastanawiał się miliarder.

Założyciel Microsoftu podkreślał też, że Musk ma dotychczas raczej pozytywny wpływ na ludzkość, a jego osiągnięcia w kwestii rozwoju Tesli i SpaceX są „oszałamiające”, ale jednocześnie stwierdził, że powinniśmy pozostać czujni.

– Musimy mieć otwarte umysły i nie powinniśmy nigdy bagatelizować Elona – stwierdził Gates.

Miliarder dodał też na koniec, że nie wziął do siebie obraźliwych tweetów Muska, w których ten nabijał się m.in. z wagi Gatesa.