Willa Leonarda da Vinci w Mediolanie w rękach Bernarda Arnaulta 

XV-wieczna rezydencja Leonarda da Vinci, jednego z najwybitniejszych malarzy w historii ludzkości, znajduje się na ulicy Corso Magenta w Mediolanie i od dekad cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów. Zabytkowa nieruchomość do tej pory była własnością rodzin Conti i Portaluppi i niemal od początku jej istnienia, tj. od 1490 roku, przepełniona jest sztuką i duchem dawnych epok.

Reklama

 

Historycznie Casa degli Atellani była prezentem, który książę Mediolanu, Ludovico „II Moro”, podarował Leonardowi da Vinciemu w 1498 roku, kiedy ten przebywał w mieście, by malować na jego zlecenie „Ostatnią Wieczerzę”.

Casa degli Atellani / Getty Images Casa degli Atellani / Getty Images

Przez wieki rezydencja malarza popadała w ruinę, aż do początku XX wieku. W 1919 roku willa oraz znajdująca się wokół niej winnica znalazła się w posiadaniu senatora i przedsiębiorcy Ettore Contiego. Odrestaurowaniem wiekowej posiadłości zajął się wówczas zięć biznesmena, znany architekt Piero Portaluppi.

Przez dekady willa i winnica Leonarda da Vinciego znajdowała się w prywatnych rękach, aż od 2014 roku, kiedy potomkowie właścicieli postanowili otworzyć ją dla zwiedzających.

Willa i winnica Leonarda Da Vinci w Mediolanie / Getty Images Willa i winnica Leonarda Da Vinci w Mediolanie / Getty Images

Położona w centrum Mediolanu Casa degli Atellani otwarta jest nie tylko na przypadkowych miejskich turystów, ale również na tych, którzy uwielbiają wypoczynek lub zabawę w zabytkowych wnętrzach. Można tu m.in. skorzystać z sześciu doskonale wyposażonych apartamentów, czy zorganizować imprezę – ślub, chrzciny czy biznesowe przyjęcie. 

Bernard Arnault - najbogatszy człowiek świata - inwestuje we włoskie nieruchomości 

Choć informacja o przejęciu willi Leonarda da Vinci przez Bernarda Arnaulta została potwierdzona, cena jej zakupu pozostanie prawdopodobnie tajemnicą. Niezależnie od tego jasne jest, że prezes LVMH musiał wyłożyć na posiadłość gigantyczną sumę!

Co stanie się z willą i winnicą Casa degli Atellani, która od 2014 zyskała renomę jednej z najciekawszych atrakcji Mediolanu i czy nadal będzie dostępna dla zwiedzających? Na oficjalną informację w tej sprawie musimy jeszcze poczekać.

Zagraniczne media dodają również, że zakup zabytkowej rezydencji to ciekawy prezent, który Bernard Arnault sam sobie zafundował po tym, jak znalazł się na czele listy NAJBOGATSZYCH LUDZI ŚWIATA, wyprzedzając Elona Muska czy Jeffa Bezosa. Obecnie majątek francuskiego biznesmena szacowany jest na 181,8 mld dolarów.