Podczas marcowej ceremonii wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej Benedict Cumberbatch nawoływał z mównicy o zaangażowanie gwiazd we wsparcie osób dotkniętych wojną w Ukrainie. Aktor zachęcał m.in. do przekazywania datków i wywierania presji na politykach, by ci tworzyli godne warunki życia dla uchodźców. Sam również zadeklarował wsparcie.

Reklama

– Każdy musi zrobić tyle, ile jest w stanie. Z tego, co słyszałem, dziś rozeszła się wiadomość, że rekordowa liczba osób zgłosiła się do przyjęcia osób do swoich domów. Mam nadzieję, że sam będę mógł stać się częścią tego – mówił Cumberbatch podczas marcowej gali.

Teraz aktor oficjalnie zrealizował złożoną wcześniej deklarację.

Benedict Cumberbatch przyjmuje uchodźców z Ukrainy

W rozmowie z serwisem „Sky News” aktor oficjalnie potwierdził, że przyjmie pod swój dach rodzinę uciekającą z Ukrainy, gdy ta dostanie się do Wielkiej Brytanii. Cumberbatch przyznał też, że każdego dnia sprawdza na bieżąco „jej progres”.

– Niestety aktualnie są pod opieką lekarską. Zdradzanie większej liczby szczegółów naruszyłoby ich prywatność, z kolei mówienie o tym, kiedy przybędą i jak jest to zorganizowane jest naruszeniem mojej prywatności. Chcę jednak dać im trochę stabilności po chaosie, którego doświadczyli, i przyjąć ich do swojego domu – powiedział aktor.

 

Pomoc Ukrainie - uchodźcy wciąż potrzebują wsparcia 

Cumberbatch wyznał też, że współpracuje z organizacją Refugees at Home, która równolegle do rządowych programów w Wielkiej Brytanii oferuje wsparcie psychologiczne osobom zmagającym się z traumą. Aktor zachęcił jednocześnie do dalszego angażowania się we wsparcie Ukraińców i Ukrainek i przyznał, że jest dumny z dotychczasowej postawy Brytyjczyków.

– Ludzie wkładają niesamowitą ilość energii w pomoc, a to sprawia, że ​​jestem bardzo dumny, bardzo, bardzo dumny z naszego kraju i bardzo dumny z tego, czym możemy się stać jako ludzie – dodał.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych łącznie 7 mln osób było zmuszonych do zmiany miejsca swojego stałego pobytu, z czego 5 mln musiało uciec z Ukrainy. 3 mln uchodźców znalazło schronienie w Polsce.