Firma SpaceX wysłała w lutym na pomoc Ukrainie terminale do odbioru internetu za pośrednictwem satelitów Starlink. W marcu Elon Musk ogłosił natomiast, że Rosja próbowała zagłuszyć sygnał ze Starlinków, by uniemożliwić ukraińskiej armii i rządowi połączenie z internetem.

Reklama

– Niektóre terminale Starlink w pobliżu stref konfliktu były zagłuszane na kilka godzin. Nasza najnowsza aktualizacja oprogramowania jednak temu zapobiegła. Jestem ciekaw, co dalej – napisał Musk na Twitterze 4 marca.

Szef Tesli odniósł się do sprawy po raz kolejny 25 marca, również na Twitterze.

– Konstelacja oparła się wszelkim próbom włamań i zagłuszania – napisał Musk.

Amerykańska armia pod wrażeniem technologii SpaceX

Ani SpaceX, ani Musk nie ujawnili jednak, o jaką dokładnie aktualizację oprogramowania chodzi, ale sposób, w jaki firma obroniła się przed rosyjskimi atakami najwyraźniej zrobił ogromne wrażenie na przedstawicielach Pentagonu i amerykańskiej armii.

Wspomniał o tym Dave Tremper, dyrektor departamentu ds. elektronicznych działań wojennych w Pentagonie podczas wojskowej konferencji C4ISRNET. Tremper zapytany o to, czy wojna w Ukrainie obnażyła jakieś luki w możliwościach i zdolnościach amerykańskiej armii w kontekście prowadzenia wojny cyfrowej, powiedział:

– Z punktu widzenia technologa oprogramowania wojennego, to jest fantastyczne. Ich paradygmat i sposób, w jaki to zrobili, jest dla mnie szokujący. Sposób, w jaki Starlink był w stanie ulepszyć się, gdy pojawiło się zagrożenie, musimy mieć tę zdolność – stwierdził Tremper.

Przedstawiciel Pentagonu był przede wszystkim pod wrażeniem szybkości i sprawności działania obronnego SpaceX. Przyznał też, że amerykańska armia potrzebowałaby na podobną interwencję wielu różnych kroków „rozciągniętych w czasie”.

– To było naprawdę szokujące, oglądać doniesienia medialne o tym, że Rosjanie próbowali zablokować Starlinka i że niemal następnego dnia – myślę, że rzeczywiście był to następnego dnia – Starlink zmienił linijkę kodu i rozwiązał problem. I nagle [działania Rosjan] przestały być efektywne – dodał Tremper.

Według serwisu PCMag Ukraina otrzymała już ponad 10 tys. Starlinków od SpaceX.  

Spodobał Ci się WELL.PL? Polub nas na Facebooku: