Amal Clooney dołącza do grupy prawniczej przeciw Rosji

Żona George'a Clooneya - Amal Clooney - prawniczka i specjalistka w dziedzinie obrony praw człowieka, właśnie dołączyła do prawniczej grupy Legal Task Force i nie ukrywa, że śledztwo w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych traktuje jak misję swojego życia.

Reklama

- Jestem zaszczycona, że zostałam poproszona przez rząd Ukrainy o członkostwo w ich prawnej grupie zadaniowej ds. odpowiedzialności. Ukraińcy zasługują na to, by sprawiedliwości stała się zadość. Każdy z nich zasługuje na otrzymanie odszkodowania za straszliwe nadużycia, których doświadczają. Mam zaszczyt współpracować z tak wybitną grupą prawników i ekspertów, aby zapewnić, że nikt nie stoi ponad prawem – mówiła w oficjalnym oświadczeniu Amal Clooney.

W skład Legal Task Froce wchodzą także czołowi prawnicy zajmujący się prawem człowieka: radca królewski Richard Germer, radca królewski Tim Otti, Filippa Webb, przewodnicząca Instytutu Praw Człowieka Międzynarodowego Stowarzyszenia Adwokackiego Helena Kennedy oraz Lord Neuberger, były Prezes Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii.

Specjalna grupa zadaniowa będzie wspierana także przez czołowych naukowców w dziedzinie międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym profesora Marko Milanovica, profesora Andrew Claphama, Centre for International Governance ans Dispute Resolution, Clooney Foundation for Justice oraz International Bar Association’s Human Rights Institute.

Legal Taks Force – rząd Ukrainy w walce o sprawiedliwość

Legal Task Force to grupa zadaniowa utworzona przez rząd Ukrainy. Jej celem jest wsparcie kraju w walce o sprawiedliwość dla ofiar wojny w Ukrainie oraz doprowadzenie pod sąd i wymierzenie odpowiedniej kary rosyjskim oprawcom, którzy dopuszczają się zbrodni wojennych na terenie Ukrainy. 

W sferze kompetencji członków grupy znajduje się doradztwo w sprawie propozycji odpowiedzialności za pośrednictwem ONZ i organizacji regionalnych, doradztwo w sprawach karnych i cywilnych w celu zabezpieczenia odpowiedzialności i zadośćuczynienia w jurysdykcjach krajowych oraz określenie strategicznych wytycznych dotyczących współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Trybunałem Konstytucyjnym.

Wszyscy członkowie Legal Task Force oraz wspierający go prawnicy i naukowcy będą wykonywać swoją pracę na zasadzie pro bono.

- Jesteśmy wdzięczni tej zacnej grupie za wsparcie dla Ukrainy. Ich pomoc i wskazówki będą nieocenione w procesie zapewnienia sprawiedliwości dla ukraińskich ofiar i odbudowy naszego państwa – mówi w oficjalnym oświadczeniu Iryna Venediktova, prokurator generalna Ukrainy.