Amal Clooney o tragedii Ukraińców

- Ukraina jest dziś rzeźnią. W samym sercu Europy – powiedziała Amal Clooney, zwracając się do Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie odpowiedzialności za zbrodnie wojenne w Ukrainie.

Reklama

Informacje przychodzące zza naszej wschodniej granicy są tak tragiczne, że czasami aż trudno nam je przetwarzać. Patrząc na to, co dzieje się w Ukrainie, każdy może jedynie zadać sobie pytanie: „dlaczego nikt nie interweniuje?”.

Na to samo pytanie próbowała znaleźć odpowiedź Amal Clooney podczas zebrania członków Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- Czy to możliwe, że tysiące dzieci jest deportowanych siłą do Rosji? Czy to możliwe, że nastolatki są gwałcone na ulicy w obecności swojej rodziny i sąsiadów? Czy budynek z napisem „dzieci” naprawdę został zbombardowany? I czy dziś cywile w Mariupolu są systematycznie torturowani i głodzeni na śmierć? Niestety odpowiedź brzmi tak – mówi Amal Clooney podczas spotkania ONZ.

ONZ a zbrodnie wojenne w Ukrainie 

Organizacja Narodów Zjednoczonych żywo interesowała się sprawą zbrodni wojennych w Ukrainie. Sekretarz generalny António Guterres potępił okrucieństwa zanotowane w Buczy, gdzie znaleziono dowody masowych zabójstw cywilów po wycofaniu się Rosji z tego obszaru. Dla Amal Clooney jednak samo zainteresowanie to za mało.

- Pokój, podobnie jak wojnę, trzeba wprowadzić. To nie dzieje się tak po prostu. O sprawiedliwość również musimy walczyć. Być może trzeba będzie poczekać, aż ktoś zostanie usunięty z urzędu. Być może trzeba będzie poczekać, aż ktoś zrezygnuje. Być może trzeba będzie poczekać, aż się zestarzeją. Albo wyruszą w podróż. Ale jeśli pozostaniemy skupieni i stanowczy, możemy dokonać sprawiedliwości – apeluje Amal Clooney.

Żona Clooneya w szeregach specjalnej grupy zadaniowej Ukrainy

Przypomnijmy, że Amal Clooney wchodzi w skład legalnej Grupy Zadaniowej ds. odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. Została poproszona o doradztwo w zakresie odpowiedzialności karnej. 

Żona George'a Clooneya wezwała rządy do podjęcia konkretnych kroków w kierunku sprawiedliwości dla Ukrainy, wykazując wyraźne i jednoznaczne poparcie dla jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego.