W nocy z niedzieli na poniedziałek co najmniej piątka antywojennych aktywistów włamała się do wartej od 25 do 50 mln funtów rezydencji należącej do rosyjskiego potentata przemysłowego Olega DeripaskiW geście solidarności z Ukrainą na frontowej fasadzie budynku aktywiści wywiesili ukraińską flagę oraz transparenty z hasłami głoszącymi: „Ta nieruchomość została wyzwolona”, „Putin, pi***ol się”, „Władza rodzi pasożyty” oraz „Wszyscy Torysi są oligarchami”.

Reklama

Luksusowa nieruchomość przy Belgrave Square 5 w Londynie jest jednym z najdroższych domów szeregowych w całym mieście i została objęta sankcjami nałożonymi przez brytyjski rząd na Deripaskę i sześciu innych rosyjskich oligarchów aktywnie prowadzących swoją działalność biznesową w Wielkiej Brytanii. W ramach sankcji posiadłość została zamrożona, a oligarcha tymczasowo stracił prawo do gospodarowania nią i czerpania z niej zysków.

„Wy okupujecie Ukrainę, my okupujemy was”

Grupa aktywistów należy do kolektywu anarchistów, który w ramach protestu nawołuje do oddolnego przejmowania nieruchomości należących do rosyjskich oligarchów. Na twitterowym koncie o nazwie Anarchist Action Net pojawiło się oficjalne oświadczenie grupy, które zaczyna się od słów: „Rosyjscy oligarchowie: wy okupujecie Ukrainę, my okupujemy was”. W dalszej części czytamy:

Jesteśmy anarchistami. Okupujemy tę nieruchomość w geście protestu przeciwko Putinowi i jego światu. […] Okupując tę posiadłość chcemy okazać solidarność obywatelom Ukrainy, a także Rosjanom, którzy nigdy nie zgodzili się na to szaleństwo”.

Jak to zwykle bywa w przypadku wojen, imperia czerpią korzyści, zwykli ludzie płacą największą cenę. Chcemy okazać współczucie dzielnym protestującym, którzy walczą z bestią i zostali aresztowani za sprzeciw. Krzyczymy z wami: Putin, pi***ol się.

Aktywiści zwrócili się także do brytyjskiej elity, która ich zdaniem od lat jest na usługach Władimira Putina.

„Dostajecie łapówki, zarządzacie aktywami oligarchów, od Putina przejęliście nawet jego autorytarne podejście do protestów i buntu. Wy też się pi******ie”.

Grupa zapowiedziała jednocześnie, że zajęta posiadłość Deripaski posłuży za centrum wsparcia uchodźców z Ukrainy oraz ludzi wszystkich narodowości. Dodajmy, że brytyjski minister ds. nierówności, nieruchomości i społeczności Michael Gove na początku marca zaprezentował przed brytyjskim rządem podobny pomysł. Jak dotąd propozycja ta spotkała się jednak z dużym sprzeciwem części polityków.

Kim jest Oleg Deripaska

Oleg Deripaska to założyciel firmy Basic Element, jednej z największych rosyjskich grup przemysłowych. Oligarcha dysponuje też licznymi nieruchomościami w Wielkiej Brytanii, a jego majątek szacowany jest łącznie na 3,2 mld funtów. Według „Daily Mail” miliarder opisywany jest jako „jeden z najlojalniejszych oligarchów Putina”. Deripaska ma też powiązania z brytyjskimi rządzącymi. Na swoim prywatnym jachcie gościł m.in. członka Izby Lordów Petera Mendelsona oraz byłego kanclerza skarbu państwa George’a Osborne’a.

Deripaska na początku marca publicznie apelował do Władimira Putina o zakończenie wojny w Ukrainie.