Już od wielu lat Leonardo DiCaprio pozostaje jedną z najaktywniejszych gwiazd w kwestii walki z kryzysem klimatycznym. Aktor wykorzystuje swoją pozycję, zasoby i rozpoznawalność nie tylko do szerzenia wiedzy na ten temat, ale przede wszystkim do realnych działań mających na celu zminimalizowanie skutków m.in. globalnego ocieplenia. Jak konkretnie DiCaprio walczy o przyszłość planety i w których obszarach możemy wziąć z niego przykład?

Reklama

Założył własną fundację walczącą m.in. o zachowanie bioróżnorodności na Ziemi

I to już w 1998 r., gdy kwestia zmian klimatycznych nie była jeszcze tak medialna jak dziś. Znana obecnie pod nazwą re:wild fundacja DiCaprio zajmuje się walką z globalnym ociepleniem, zachowaniem bioróżnorodności na planecie oraz wspieraniem odnawialnych źródeł energii. Aktualnie pod jej aktywną ochroną znajdują się ok. 72 mln hektary terenów (m.in. część puszczy amazońskiej) oraz 100 zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.

 

Tworzy filmy dokumentalne, które rzucają światło na powagę sytuacji

Leonardo DiCaprio jest nie tylko wybitnym aktorem, ale też znakomitym producentem filmów dokumentalnych. W 2007 r. wyprodukował film „The 11th hour” (był w nim też narratorem), a w 2016 – „Before the Flood”. I choć obie produkcje okazały się istotne w kwestii szerzenia świadomości o kryzysie klimatycznym na świecie, to najważniejszym dokumentem w dorobku Leo wciąż pozostaje wstrząsający film „Cowspiracy”. Leonardo DiCaprio był producentem wykonawczym zaktualizowanej wersji dokumentu, która pojawiła się na Netfliksie w 2015 roku.

Inwestuje w wegańskie biznesy

Aktor przeznacza także część swojej fortuny na inwestycje w innowacyjne firmy, które zajmują się tworzeniem bardziej zrównoważonej przyszłości. To właśnie m.in. Leonardo DiCaprio zasilił swoimi środkami firmy takie jak Beyond Meat, Hippeas czy Califia Farm, które tworzą odpowiednio wegańskie mięso, wegańskie przekąski i wegańskie produkty nabiałowe.

W 2018 r. aktor zainwestował z kolei w firmę Kingo, która dostarcza zieloną energię pochodzącą z paneli słonecznych w miejsca z ograniczonym dostępem do elektryczności, a w 2021 r. dołączył do rady ds. zrównoważonego rozwoju i zdrowia w startupie Perfect Day, który stworzył pierwsze na świecie mleczne lody, do produkcji których nie wykorzystano żadnych zwierząt.

 

Wykorzystuje swoją popularność jako platformę do szerzenia informacji o kryzysie klimatycznym

Konto Leonardo DiCaprio na Instagramie (51 mln obserwujących) przypomina bardziej konto organizacji WWF, a jego profil na Twitterze (19,4 mln obserwujących) mógłby na pierwszy rzut oka zostać pomylony z profilem Grety Thunberg. Do historii przejdzie też jego mowa na rzecz ochrony klimatu po otrzymaniu Oscara za, nomen omen, film „Zjawa”, który doskonale portretował różnorodność i potęgę natury.

Otrzymał tytuł Posłańca Pokoju ONZ

Leonardo DiCaprio został mianowany Posłańcem Pokoju Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2014 roku za całokształt jego działalności na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Po otrzymaniu tytułu aktor wygłosił przemówienie na szczycie klimatycznym, w którym poruszył kwestię m.in. moralnej konieczności podjęcia natychmiastowych działań na rzecz ochrony planety.