Najbardziej wpływowi Polacy 2022

Redakcja „Wprost” po raz dwunasty wyłoniła 50 najbardziej wpływowych Polaków. W tym roku decydujący wpływ na wyniki rankingu miała wojna w Ukrainie i związane z nią reakcje. Kto zajął pierwsze miejsce? 

Reklama

-Najbardziej wpływowymi Polakami zostali ci, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy. Czyli ci, dzięki którym nie załamał się system, a Polska dała radę wesprzeć ludzi uciekających przed bestialstwem Rosjan  – tłumaczy redakcja „Wprost”.

 

To nie pierwszy raz, kiedy „Wprost” stawia na pierwszym miejscu rankingu zwycięzcę grupowego. Dwa lata wcześniej zajęli je wszyscy, którzy zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, a rok temu pracownicy ochrony zdrowia, którzy walczyli z pandemią.

Polska była w stanie pomóc tysiącom uchodźców z Ukrainy przede wszystkim właśnie dzięki zwykłym Polakom. Do tego nie była potrzebna żadna specustawa – dodaje redakcja.

Ale wojna okazała się ważna nie tylko pod kątem samego rankingu. Stała się dla Polaków jednym z najważniejszych aspektów tego, jak postrzegaliśmy drugiego człowieka i nauczyła nas, że nasze decyzje i czyny mogą mieć realny wpływ na życie innych.

Kto zatem także pojawił się wśród 50 najbardziej wpływowych Polaków 2022?

Politycy w rankingu 50 najbardziej wpływowych Polaków 2022

Jak czytamy w artykule „Wprost”, ponad połowę z 50 miejsc na liście najbardziej wpływowych Polaków zajęli politycy, działacze państwowi, sędziowie, urzędnicy i prezesi spółek Skarbu Państwa.

Wśród nich najwyżej utrzymali się Jarosław Kaczyński (2. miejsce) oraz Mateusz Morawiecki (3. miejsce). W pierwszej dziesiątce pojawił się także Donald Tusk. Co ciekawe, prezydent Andrzej Duda zajął dopiero 15. miejsce.

Jeśli chodzi o samorządowców, w rankingu pojawili się: Rafał Trzaskowski (27. miejsce) oraz Wojciech Bakun (45. miejsce). Szymon Hołownia zajął natomiast 21. miejsce.

 

Przedstawiciele gospodarki na liście najbardziej wpływowych Polaków 2022

Oprócz prezesa Orlenu Daniela Obajtka (4. miejsce) jednym z najbardziej wpływowych Polaków okazał się także właściciel Polsatu i Plusa Zygmunt Solorz (17. miejsce), inwestor branży energetycznej Michał Sołowow (23. miejsce) oraz prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński (11. miejsce).

 

Mata i Dawid Podsiadło - najbardziej wpływowe gwiazdy 2022

Okazuje się także, że ogromny wpływ na Polaków miały również w minionym roku wielkie gwiazdy muzyki, internetu i telewizji. Najwyżej, bo na 14. miejscu, pojawił się Mata. Dwa miejsca niżej Dawid Podsiadło (16. miejsce), a prawie na końcu rankingu Malik Montana (48. miejsce).

Oprócz muzyków, w rankingu znaleśli się także twórcy kanału Make Life Harder (35. miejsce), Robert Makłowicz (29. miejsce) czy ojciec Tadeusz Rydzyk (43. miejsce).

Iga Świątek i Lewandowscy - najbardziej wpływowi sportowcy w Polsce 2022

Świat sportu dumnie reprezentuje Iga Świątek, która zajęła 7. miejsce w rankingu. Tuż za nią Robert i Anna Lewandowscy.

Nie zabrakło także miejsca dla trenera reprezentacji Polski Czesława Michniewicza (19. miejsce) oraz prezesa PZPN Cezarego Kuleszy.