Katowice. Polski rynek żywności na konferencji Precop 27

Czy każdy z nas ma wpływ na zmiany klimatyczne? Tak, ponieważ wszyscy jemy i wszyscy kupujemy żywność. Podczas konferencji Precop 27, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, na tapetę wzięto temat zainicjowany przez raport „Wpływ kryzysu klimatycznego na decyzje zakupowe” UN Global Compact Network Poland. Wnioski? Ilość marnowanej żywności w Polsce jest ogromna, ale mamy szansę na zmianę.

Reklama

O skali wpływów społeczeństwa na zmiany klimatyczne świadczą statystyki: 1/3 globalnego zużycia energii i 70 proc. zużycia wody to wynik produkcji żywności – podkreślał Sebastian Tołwiński (Head of Corporate Affairs & Communications CEE, Upfield Polska).

Jednym z poważniejszych wniosków wysnutych na Precop 27 jest wciąż zatrważająca ilość marnowanej żywności – w Polsce to 5 mln ton rocznie, z czego większość jest marnowana w gospodarstwach domowych, następnie wpływ na to mają łańcuchy dostaw.

Jak w skali domowego budżetu i zakupów możemy temu przeciwdziałać?

LokalnyRolnik.pl: Lokalne produkty to szansa dla świata?

materiały prasowe materiały prasowe

W sprawie przeciwdziałania negatywnym skutkom klimatycznym jedną z alternatyw dla społeczeństwa są bardziej etyczne zakupy i świadome decyzje związane z jakością i pochodzeniem żywności. Taką właśnie ideę promuje wirtualny targ LokalnyRolnik.pl.

- Rolnictwo i hodowla zrównoważone istniały od dawana i przejście ponownie na taką formę pozyskiwania żywności daje nam szansę, by jak największej części społeczeństwa dać lokalne jedzenie. Tylko prawdziwa lokalność pozwoli nam m.in. uniezależnić się od kupowania zboża czy innych produktów (co ma miejsce w wielu krajach) z dwóch różnych państw. Powrót do takiej przeszłości nie jest regresem, to przyszłość dla systemu żywnościowego, który obecnie jest w sporym kryzysie – mówił podczas konferencji Andrej Modic, pomysłodawca i właściciel platformy LokalnyRolnik.pl.

Warto jednak rozeznać rynek, by nie paść ofiarą tzw. green washingu, czyli zjawiska, które polega na wywoływaniu w klientach wrażenia, że produkt - albo przedsiębiorstwo, które go wytwarza - jest stworzony lub działa w zgodzie z naturą i ekologią.

- Nasza misja i model biznesowy są od początku transparentne. Wiemy, że wiele się dziś mówi o ESG w najróżniejszych branżach, ale warto sprawdzić dokładnie, co za tymi deklaracjami stoi – dodaje Andrej Modic.

Czym jest LokalnyRolnik.pl?

Lokalny Rolnik to wirtualny targ oferujący ponad 3500 produktów z kategorii: warzywa, owoce, mięso nabiał, przetwory, ryby, jaja, pieczywo oraz gotowe dania.

materiały prasowe materiały prasowe

Wprowadzone przez firmę działania nie tylko pozwalają zmniejszać ślad węglowy oraz niwelować do zera problem marnowania żywności na poziomie dystrybucji, ale także promują rzemieślnicze jedzenie wytworzone w sposób zrównoważony, we współpracy z zaufanymi rolnikami i małymi wytwórcami.

Klienci Lokalnego Rolnika otrzymują dostęp do wyrobów wyłącznie z czystą etykietą (clean label stanard), w cenach nieznacznie różniących się od tych oferowanych przez tradycyjne sklepy. Dzięki temu mogą także wesprzeć lokalnie środowisko oraz rozbudować społeczną odpowiedzialność.

materiały prasowe materiały prasowe

 

Sam model biznesowy marki także wspiera właścicieli małych gospodarstw pracujących w sposób daleki od standardów przemysłowych, stosując często niekonwencjonalne metody uprawy i hodowli, nierzadko oparte na wieloletnich tradycjach rodzinnych.

 

Etyczne produkty spożywcze - czy Polacy są na to gotowi?

O tym, czy Polscy są gotowi kupować żywność z takich źródeł, jak Lokalny Rolnik, stanowią między innymi wnioski wspomnianego raportu.

– Konsumenci chcą płacić więcej za produkty, które nie szkodzą klimatowi – puentował Sebastian Tołwiński.

To natomiast daje nadzieję dla zakupów od lokalnych, odpowiedzialnych dostawców, ale także dla sieci handlowych, które mogą wykorzystać tę postawę w skali globalnej.