Gdzie najlepiej obserwować zorzę polarną?

Podobno piękno jest ulotne – cóż, w przypadku zorzy polarnej ciężko się z tym kłócić. To spektakularne zjawisko uważa się niestety za jedno z najbardziej ulotnych. Nie łatwo ją upolować, a jeszcze trudniej zrobić naprawdę dobre zdjęcie. W takim razie gdzie jej szukać?

Reklama

Według podróżujących istnieje kilka miejsc, w których najczęściej możemy podziwiać zorzę polarną. Oto one!

1. Tromsø, Norwegia

Zdaniem turystów górski krajobraz Tromsø to jedno z najbardziej urodziwych miejsc, w których można podziwiać zorzę polarną. Znajduje się tutaj specjalne planetarium, które ułatwia obserwacje zorzy polarnej.

W norweskim Tromsø co roku odbywa się także specjalny festiwal poświęcony zjawisku zorzy. Najlepszym czasem na wyjazd będzie okres od października do połowy marca.

2. Porjus, Szwecja

Porjus to malutka wioska położona na skraju pięknego jeziora, Stora Lulevatten. To miejsce idealne dla wszystkich miłośników obcowania z naturą. Jest ciche i spokojne, dzięki czemu z pewnością zaczerpniemy odrobiny wymarzonego relaksu.

Okres, w którym w Porjus pojawia się zorza polarna, przypada na czas od początku września aż do końca marca lub początku kwietnia. Zorza polarna jest widoczna mniej więcej w godzinach 18:00 – 2:00.

 

 

3. Keswick, Anglia

W niektórych okolicznościach zorza polarna pojawia się także nad Anglią. Niedaleko Keswick znajduje się jezioro Derwent Water, które okazuje się być jednym z najlepszych miejsc, w których podziwiać można niezwykły spektakl światła. Dlaczego?

Zdaniem podróżujących jezioro stanowi idealne tło do stworzenia niesamowitych fotografii.

4. Alta, Norwegia

Alta znajduje się daleko za kołem podbiegunowym. To właśnie tam, na szczycie góry Haldde, założono pierwsze obserwatorium zorzy polarnej.

Ze względu na niewielkie opady i czyste niebo, Alta uważana jest za najlepsze miejsce do obserwacji zorzy polarnej.

5. Skagen, Dania

Podobno to właśnie w Danii możemy spotkać najbardziej kolorową zorzę polarną. Okazuje się jednak, że w tym regionie zjawisko pojawia się na niebie tylko kilka razy do roku.

Największe szanse na to, że będzie wyraźna, istnieją w okresie od września do początku kwietnia, choć zdaniem ekspertów to styczeń i marzec tworzą najdogodniejsze warunki na obserwację.

Oprócz tego to właśnie w Skagen spotkamy się z niesamowitym zjawiskiem zetknięcia się Morza Bałtyckiego z Morzem Północnym.

6. Rovaniemi, fińska Laponia

Tej szwedzkiej prowincji nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Podobno to właśnie w Laponii stacjonuje święty Mikołaj! Okazuje się jednak, że magia dzieje się tam nie tylko w dziecięcej wyobraźni, bo jej drugim przejawem jest podniebny spektakl zorzy polarnej, który najlepiej widać z miasta Rovaniemi

Zorza polarna występuje w Laponii przynajmniej 150 razy w roku, od końca sierpnia do połowy kwietnia. Możemy na nią polować poprzez nocną wycieczkę na skuterach śnieżnych, przejazd zaprzęgiem husky lub zorganizować sobie wieczór pod gołym niebem w ciepłym jacuzzi

7. Donegal, Irlandia

Hrabstwo Donegal, które znajduje się w północno-zachodniej Irlandii, charakteryzuje się obecnością przepięknych, historycznych zamków, surową linią brzegową oraz jeziorami i górami, dzięki którym obserwacja zorzy polarnej staje się jeszcze bardziej spektakularna.

Za najlepszą lokalizację podaje się przy tym Malin Head oraz Dunree Head.

 

 

8. Ivalo, fińska Laponia

Mówiąc o zorzy polarnej, nie sposób pominąć Ivalo. To właśnie w tym miejscu zjawisko jest widoczne praktycznie każdej nocy.

Co ciekawe, w miasteczku nie ma praktycznie żadnego zanieczyszczenia świetlnego ani ulicznego. Zdaniem wielu turystów najlepszym sposobem na obserwację zorzy polarnej w tym regionie jest przejażdżka po zaśnieżonych lasach.

9. Churchill, Kanada

Czy zorza polarna kojarzyła wam się kiedykolwiek z Kanadą? Nam nie. Tymczasem okazuje się, że w kanadyjskim Churchill to niesamowite zjawisko pojawia się na niebie przynajmniej 300 razy w roku!

Co więcej, to właśnie Churchill  powinno znaleźć się także na "wish list" wszystkich, którzy uwielbiają obserwacje zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dlaczego? Ponieważ nigdzie indziej nie znajdziecie tylu niedźwiedzi polarnych, jak tam!

10. Fairbanks, Alaska

Fairbanks leży bezpośrednio pod pasmem aktywności zorzy polarnej, co oznacza, że ​​od sierpnia do końca kwietnia miasto regularnie doświadcza niebiańskiego pokazu zieleni, żółci i fioletu. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że zimny klimat Alaski może niektórych odstraszać, ale na szczęście tamtejsze kurorty serwują ciepłą kawę, herbatę i grzańca przez 24 godziny na dobę

 

 

Zorza polarna w Polsce

Czy zorza polarna może pojawić się w Polsce? Ten rok pokazał nam, że nie ma rzeczy niemożliwych. W nocy z 17 na 18 sierpnia 2022, w wyniku kilku silnych burz magnetycznych, mogliśmy obserwować rozbłyski świetlne na niższych szerokościach geograficznych.

Dzięki temu zorza polarna mogła być widoczna nawet w naszym kraju. Tego dnia najlepszą widoczność zapewnił horyzont Morza Bałtyckiego - co prawda, efekt nie był tak spektakularny, jak w przypadku krajów skandynawskich, ale z pewnością stał się ogromną sensacją dla wszystkich, którzy od lat marzyli o obserwacji słynnego już tańca świateł.