Bóle głowy a zmiany ciśnienia 

Każda pora roku ma swoje jasne i ciemne strony, ale niezależnie od wszystkiego musimy przygotować się na to, że w najbliższym czasie anomalie pogodowe będą zdarzać się coraz częściej (PATRZ: ZMIANY KLIMATU).

Reklama

Nagłe zmiany pogody, a co za tym idzie, zmiany ciśnienia wiążą się natomiast z częstymi migrenami. 

Ciśnieniowe bóle głowy nie różnią się od tych zwykłych praktycznie niczym, ale zdaniem lekarzy wrażliwsze osoby mogą podczas nich odczuwać o wiele bardziej przykre, dodatkowe objawy, w tym mdłości lub nadwrażliwość na światło. I co najgorsze - zwykle takie bóle utrzymują się przez wiele godzin, a nawet cały dzień. 

 

Jak załagodzić ciśnieniowe bóle głowy?

Niestety, łagodzenie objawów jest sprawą bardzo indywidualną. Jednym wystarczy większa ilość spożywanych płynów, innym bardzo długa drzemka. Mimo wszystko istnieje kilka sposobów zalecanych przez ekspertów, których warto przestrzegać, jeśli zależy nam na tym, by czuć się dobrze mimo złej pogody.

1. Jak walczyć z migreną? Utrzymuj odpowiednie nawodnienie

Pamiętajmy o tym, by wypijać co najmniej 2-3 litry wody dziennie. Jeśli nie dostarczamy wystarczającej ilości płynów, nasz mózg zaczyna się tymczasowo kurczyć, powodując ból. 

Zatem, jeśli zaczyna boleć nas głowa, warto wypić dużą szklankę wody, najlepiej gazowanej, bo ta zadziała na nasz mózg znacznie szybciej. 

 

2. Jak walczyć z bólami głowy? Staraj się nie opuszczać posiłków

Jeśli z powodu bólu odpuszczasz sobie posiłki, poziom cukru we krwi spada, co powoduje uwolnienie hormonów, które informują nasz mózg, że znajduje się w trybie przetrwanie. Wówczas ciśnienie krwi zaczyna się podnosić, a naczynia krwionośne zwężać – ból głowy gwarantowany.

3. Pogodowa migrena. Postaw na aktywność fizyczną

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc złagodzić objawy barometrycznego bólu głowy.

Biologia kryjąca się za tym jest prosta: podczas ćwiczeń fizycznych uwalniane są endorfiny (hormony szczęścia), które uważa się za naturalne środki przeciwbólowe organizmu.

4. Jak walczyć z migreną? Uspokój się 

Masaż, medytacja, joga czy ćwiczenia świadomego oddychania mogą zdziałać cuda w przypadku bólu głowy spowodowanego ciśnieniem barometrycznym - w jaki sposób? Działają podobnie jak aktywność fizyczna, uspokajają organizm i pozwalają mu na totalny relaks.

5. Ciśnieniowe bóle głowy a Leki przeciwbólowe

Jeśli ból głowy jest silny sięgnij po leki przeciwbólowe.  Należy jednak pamiętać przy tym o przestrzeganiu zalecanej dawki. Jeśli to nie zadziała, warto udać się do lekarza, a ten może przepisać nam silniejszą formę leku przeciwbólowego na receptę. Często też kieruje pacjenta na dodatkowe badania.