Zimowe sporty ekstremalne – 5 ekscytujących pomysłów na nadchodzącą zimę

Oto aktywności przeznaczone dla wszystkich poszukiwaczy adrenaliny, którym znudziły się już zwykłe zjazdy na nartach czy desce i tej zimy chcą spróbować czegoś nowego i bardziej ekscytującego.
Istnieje kilka różnych wariantów spędzania ferii zimowych. Jedni preferują długie piesze wędrówki po górskich szlakach, dla innych idealnym pomysłem jest picie grzańca przy kominku w schronisku, a jeszcze ktoś inny woli przypiąć narty lub deskę i ruszyć na stok. Poniższe aktywności przeznaczone są przede wszystkim dla tych ostatnich, choć z drugiej strony nie widzimy powodu, dla którego miłośnicy grzańca mieliby nie spróbować np. narciarstwa z helikoptera.
Oto pięć ekscytujących sportów i aktywności zimowych, których warto spróbować, by nieco urozmaicić swoje ferie.
Ekstremalne morsowanie, czyli Ice-floating w Finlandii
W ostatnich kilku latach morsowanie stało się całkiem popularną aktywnością w Polsce, której spróbowało naprawdę sporo osób. Ale Finowie wznieśli ją na całkiem nowy poziom – w znanej skądinąd Laponii oferowane jest dryfowanie na krze lub na powierzchni lodowatej wody. Oczywiście w neoprenowej piance, bo w przeciwnym wypadku ekstremalna rozrywka zmieniłaby się w ekstremalne zagrożenie życia.
Osoby, które spróbowały ice-floatingu, opisują go jako surrealistyczne doświadczenie dające wrażenie braku grawitacji. Dla dodatkowego urozmaicenia w mieście Rovaniemi można też znaleźć oferty nocnego dryfowania, podczas którego da się zaobserwować zorzę polarną.
Skijoring, czyli wakeboarding na śniegu
Wakeboarding na śniegu z tą różnicą, że zamiast nart wodnych lub wakeboardu są narty śnieżne lub snowboard, a zamiast motorówki – zwierzęta pociągowe (najczęściej koń albo psi zaprzęg) lub skuter śnieżny. Nazwa pochodzi z języka norweskiego i to właśnie z mroźnej Skandynawii wywodzi się ten sport. Obecnie najczęściej praktykowany jest w USA i Kanadzie, ale z odpowiednim przygotowaniem można uprawiać go pod każdą szerokością geograficzną.
Iceclimbing, czyli wspinaczka po lodowcach
Aktywność dająca ogromną frajdę przeznaczona dla zaawansowanych wspinaczy. Może przyjmować najróżniejsze formy, ale dwie z nich są najbardziej znane: wspinaczka po zamarzniętych wodospadach lub wspinaczka na lodowcach. Sport wymaga nie tylko znakomitej techniki i kondycji, ale też profesjonalnego sprzętu – raków, czekanów i lin.
Heliskiing, czyli narciarstwo z helikoptera
Jeden z najbardziej ekstremalnych sportów zimowych, który może być wykonywany jedynie w obecności licencjonowanych przewodników alpejskich. Narciarz lub snowboardzista transportowany jest przez śmigłowiec w często niedostępne rejony gór, skąd wykonuje zjazd po stokach z dala od regularnych tras narciarskich. Sport wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale przede wszystkim wysokich umiejętności.
Polecamy
Snowfeet, czyli narty, łyżwy i deska w jednym
Nowa alternatywa dla nart, deski i łyżew. By jej spróbować wystarczą buty narciarskie, specjalne nakładki na obuwie i dowolna ośnieżona pochyła przestrzeń. Jazda na snowfeet wymaga znacznie lepszej koordynacji ruchowej, oferuje zdecydowanie mniej kontroli niż klasyczne narty czy deska, ale jednocześnie zapewnia dużo więcej swobody. A to oznacza frajdę w najczystszej postaci za ułamek ceny tradycyjnego sprzętu narciarskiego.
Polecamy
Popularne
- 1 „Gorączka złota” na Grenlandii. Dlaczego Bill Gates i Jeff Bezos finansują podbój wyspy?
- 2 Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Ostatni SUPER KSIĘŻYC tego roku przyniesie wielkie zmiany
- 3 Czy warto dodawać wodę do whisky? Będziesz zaskoczony odpowiedzią ekspertów
- 4 Deszczówka nie jest zdatna do picia - alarmują eksperci. "Wieczne chemikalia" przekraczają dopuszczalne normy
- 5 WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

RUMUNIA: Archeolodzy przypadkowo odkryli prehistoryczny grób. "Ten skarb to ewenement w Europie Środkowo-Wschodniej"

WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim

Ile lat może żyć człowiek? Nowe badania mówią o "punkcie stycznym starości"

WELL SMALL TALK: David Gaboriaud o tym, jak i gdzie odpoczywają Francuzi na wakacjach?
