PODKARPACIE: Rudawka Rymanowska jak bajkowa Narnia

Jak do tej pory Rudawka Rymanowska przyciągała przede wszystkim miłośników Bieszczad, którzy – zmęczeni po górskich wspinaczkach – marzyli o odpoczynku przy akompaniamencie szumu drzew i pluskającej rzeki. Zimą jednak odwiedzają ją turyści z całej Polski, bo o tej porze roku jej skalne strumienie zamieniają się w najprawdziwsze lodospady!

Reklama

O lodospadach w Polsce słyszy się stosunkowo rzadko. Ten rok jest zatem wyjątkowo łaskawy, dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć je na własne oczy.

W sieci pojawia się wiele spektakularnych zdjęć ukazujących zimową aurę Rudawki Rymanowskiej. Jej słynne mini wodospady zamarzły, zamieniając się w imponujące sople i lodowe ściany, które do złudzenia przypominają kadry z filmu „Opowieści z Narni: Lew, Czarownica i Stara Szafa”.

 

Jak twierdzą eksperci, zjawisko powstaje wskutek dużej ilości opadów poprzedzających zimę oraz minusową temperaturę, która utrzymuje się przez dłuższy czas. Tylko gdzie konkretnie powinniśmy szukać spektakularnych widoków?

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej / Shutterstock Lodospady w Rudawce Rymanowskiej / Shutterstock

 

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej – gdzie szukać? 

Jeśli zastanawiacie się nad odwiedzeniem rymanowskich lodospadów, powinniście wiedzieć, że znajdziecie je w kilku miejscach przełomu Wisłoka. Jak informuje portal „Góry dla Ciebie”, najszybsza trasa przechodzi za Zakładem Doświadczalnym Instytutu Zootechniki.

Gdy już uda nam się zejść w dół rzeki, mamy do wyboru dwie opcje: albo skierujemy się w prawo, gdzie dotrzemy do nieco mniejszych ścianek z lodospadami; albo w lewo, gdzie dotrzemy do głównego lodospadu.

Według znawców, będąc tam, warto odwiedzić także Ścianę Olzy, czyli największą w Karpatach odkrywkę łupków menilitowych. Do tego miejsca doprowadzą nas specjalne drogowskazy.  

Nie wiemy, czy zima wróci jeszcze do nas w tym roku, ale jeśli tylko zrobi się nieco zimniej, warto zajrzeć w te okolice, by zachwycić się pięknej zimowej polskiej przyrody. 

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej / Shutterstock Lodospady w Rudawce Rymanowskiej / Shutterstock

Zbliża się weekend, a plany? Jakby tworzyły się same! Jeśli kiedykolwiek widzieliście lodospady w Rudawce Rymanowskiej, koniecznie podzielcie się wrażeniami.