Zielona kometa 2023 – kiedy będzie widoczna na niebie?

Kometa C/2022 E3 (ZTF) – znana jako „Zielona kometa” – pojawiła się na radarze naukowców już w marcu 2022 roku, ale dopiero teraz możemy cieszyć się jej blaskiem. Tylko czy rzeczywiście warto wybrać się na obserwację, a jeśli tak, to w jakim dniu możemy liczyć na najlepsze wrażenia?

Reklama

 

Zielona kometa jest widoczna na niebie już od kilku dobrych dni, ale do tej pory, aby ją zaobserwować, musieliśmy używać teleskopów lub lornetek.

Badacze przekonują jednak, że 1 lutego 2023 roku obiekt wejdzie w gwiazdozbiór Żyrafy, dzięki czemu zobaczymy ją gołym okiem, jako smugę zielono-niebieskiego pyłu.

 

Jak zobaczyć Zieloną kometę?

Jak możemy się domyślić, Zielona kometa najlepiej zaprezentuje się na tle nocnego nieba. Co ważne, jeśli rzeczywiście zależy nam na najlepszych warunkach do obserwacji, musimy wybrać miejsce o jak najmniejszej ingerencji sztucznego światła. Lampy uliczne czy świecące bilbordy mogą w znacznym stopniu zaburzyć widoczność.

Poza tym, wpłynąć na obraz komety może także pogoda – a ta, jak widzimy, lubi płatać nam figle. Na dzisiejszy wieczór prognozy zapowiadają delikatne przejaśnienie przesuwające się z północnego zachodu w kierunku centrum.

I nie zapomnijcie o ciepłych ubraniach! Zima nie sprzyja nocnym obserwacjom, ale w towarzystwie termosu z ciepłą herbatą oraz grubego, wełnianego szalika, z pewnością staną się nieco przyjemniejsze.Czym jest Zielona kometa?

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, astronomowie zauważyli Zieloną kometę już w marcu 2022 roku. Przecinała ona wówczas orbitę Jowisza i kierowała się w stronę wewnętrznej części Układu Słonecznego. Dzięki wstępnym analizom badacze stwierdzili, że obiekt najprawdopodobniej pochodzi z Obłoku Oorta.

Obłok Oorta natomiast składa się z ogromnej ilości większych i mniejszych obiektów lodowych. Ze względu na zaburzenia grawitacyjne, część z nich wybija się z orbity i wyrusza w podróż do wnętrza Układu Słonecznego.

Aktualnie nie wiadomo, czy Zielona kometa pojawiła się wcześniej w pobliżu Ziemi. Jeśli jednak rzeczywiście tak było, prawdopodobnie cywilizacja była wówczas w epoce górnego paleolitu. Co więcej, obiekt ten uważany jest za długookresowy. Oznacza to, że może powrócić, ale stanie się to najszybciej za 50 tysięcy lat.

A zatem, pojawienie się Komety C/2022 E3 (ZTF) w pobliżu Ziemi jest okazją, której nie warto przegapić. No, chyba że chcemy czekać na następny cykl podróży – pozostaje nam wtedy jedynie liczyć na to, że końcu ktoś wymyśli eliksir wiecznego życia ;)