Tajemnicza historia kieszonkowego zegarka z Oświęcimia 

Kieszonkowy zegarek, który został wykonany przez jednego z więźniów Auschwitz, został znaleziony w 1944 roku przez belgijskiego rolnika Gustave’a Janssensa. Jego gospodarstwo zostało zajęte przez nazistów, dlatego uważał, że zgubił go jeden z niemieckich żołnierzy.

Reklama

Po śmierci Gustave’a Jenssensa jego wnuk – Pieter Janssens – odkrył tajemnicze znalezisko w domu, schowane w wielkim zegarze.

- Mój dziadek nie był przyjacielem nazistów. Od razu wiedział, że zegarek nie mógł należeć do żadnego z żołnierzy. Nic nie powiedział, ale zatrzymał go być może z zamiarem oddania prawowitemu właścicielowi – mówił Pieter Janssens, wnuk Gustave’a.

Pieter Janssens postanowił odnaleźć prawdziwego właściciela zegarka. Pomocny okazał się grawer: "Neufchâteau 1910, wykonane przez AA Overstrijd, pour mon frère Louis". Te informacje zmotywowały go do skontaktowania się z historykiem dziedzictwa Rotterdamu – Robem Snijdersem – który poradził umieścić notkę w mediach społecznościowych.

- Niecałe 24 godziny później dostałem wiadomość, że mam poszukać R. van Ameijdena. Napisałem więc do pierwszej osoby o tym nazwisku, która pojawiła się w wynikach wyszukiwania. Zapytałem, czy jest spokrewniony z Alfredem Overstrijdem. Okazało się, że jest – opowiada Pieter Janssens.

Cenny zegarek z czasów wojny odnaleziony po latach 

Richard van Ameijden okazał się wnukiem Alfreda Overstrijda, żydowskiego zegarmistrza, który sprezentował czasomierz swojemu bratu, Louisowi. Zegarmistrz w 1942 roku został aresztowany i zginął w obozie Auschwitz rok później, 21 stycznia 1943 roku. Jego brat, Louis, zmarł wkrótce po wojnie.

- Mamy niewiele namacalnych wspomnień o naszym dziadku, co czyni ten zegarek bardzo wyjątkowym – mówi Richard van Ameijden, potomek zegarmistrza.

Historia zegarka jest jednak niesamowita! To kolejny dowód na to, że nadzieja umiera ostatnia, a świat, w którym żyjemy, potrafi zaskakiwać. Teraz cenny dla belgijskiego rolnika czasomierz – w końcu trafił tam, skąd został zabrany.