Zdjęcia kosmosu zrobione smartfonem? Tak, teraz to możliwe

Na pewno każde z was próbowało kiedyś uchwycić piękne nocne niebo aparatem w swoim smartfonie. Wychodzi to lepiej lub gorzej, ale ewidentnie szału nie ma. Dzięki Vaonis, czyli firmie produkującej inteligentne teleskopy, już wkrótce będziecie mogli robić doskonałe zdjęcia gwiazd i Księżyca bez specjalnego sprzętu fotograficznego. Będzie wam jednak potrzebna Hestia, czyli ich nowy produkt.

Reklama

Spokojnie, to nie reklama telezakupów Mango. Wygląda na to, że faktycznie jesteśmy coraz bliżej rewolucji w astrofotografii. Hestia to coś w rodzaju przenośnego teleskopu, który zwiększy zasięg aparatu w waszych smartfonach. I to nie minimalnie. Dzięki 25-krotnemu powiększeniu oraz 5-krotnie większej głębi ostrości faktycznie możemy uchwycić oddalone konstelacje w sposób do tej pory niedostępny dla osób nieinteresujących się astronomią.

To jednak nie wszystko. Hestia została zaprojektowana tak, aby była dla praktycznie wszystkich modeli telefonów oraz kompatybilna z systemami iOS oraz Android. Oprócz samego urządzenia otrzymujemy także aplikację, dzięki której nawet jeśli jesteście nowicjuszami w świecie obserwacji gwiazd, wywołujące "efekt Wow" fotki wykonacie w kilka chwil. Aplikacja pomoże wam także w nawigacji po niebie, żebyście nie przegapili najistotniejszych i interesujących obiektów!

Hestia zrobi z twojego smartfona przenośny teleskop

Vaonis prowadzi obecnie kampanię w crowdfundingowej platformie Kickstarter, podczas której możecie wesprzeć produkcję Hestii i przy okazji zamówić ją w przedsprzedaży. Nie ma się jednak czego obawiać, projekt wsparło już prawie 14 tysięcy osób, które wpłaciły łącznie ponad 4 miliony dolarów. Nie wiemy, co musiałoby się stać, żeby to urządzenie nie powstało.

Zresztą, sami producenci reklamują swój najnowszy gadżet jako najlepszy do wykonania zdjęć podczas zaćmienia słońca, a to czeka nas na początku kwietnia 2024 roku. Wygląda na to, że do tego czasu pierwsze paczki powinny dotrzeć już do wspierających.

Hestia jest kompatybilna z każdym modelem smartfona / materiały promocyjne Hestia jest kompatybilna z każdym modelem smartfona / materiały promocyjne

A skoro jesteśmy już przy finansach… Ile to w ogóle będzie kosztowało? Ceny zaczynają się od 189 dolarów za podstawowy system Hestia, ale do wyboru mam także sporo opcji dodatkowych, takich jak specjalny stojak, filtr słoneczny czy etui ochronne. Najdroższa opcja to 299 dolarów, a więc ok. 1300 złotych. Nie jest to zatem jakiś szalony wydatek.

Nie znam nikogo, kogo nie fascynowałby kosmos. Sam chętnie oddałbym się obserwacjom nieba, ale zawsze przerażał mnie temat wyboru teleskopu, a przede wszystkim ustawienia go odpowiednio i… przetrzymywania. Hestia wygląda na tak małe i proste w użytkowaniu urządzenie, że aż mam ochotę zakrzyknąć: "Na koniec świata i jeszcze dalej!".