Zaparz herbatę z tej przyprawy. Pobudzi Cię lepiej niż kawa

Co powiesz na herbatę z... szafranu? Szafran od wieków stosowany był jako substancja lecznicza. Ten afrodyzjak ma wiele właściwości korzystnie wpływających na zdrowie, ale też idealnie sprawdzi się jako alternatywa porannej kawy czy klasycznej czarnej herbaty.
Szafran to najdroższa przyprawa na świecie, która znana jest ludzkości już od ponad 3000 lat. Ma bardzo wyrazisty smak, dlatego optymalna ilość tego produktu to 5 nitek dziennie. Szafran, poza przyprawą kuchenną ma też pozytywny wpływ na nasz organizm. Jak działa woda z szafranu?
Szafranowa herbata pobudza lepiej niż kawa
Szafran działa lepiej niż kofeina. Zamiast filiżanki kawy lub herbaty warto zacząć dzień od szklanki ciepłej wody z szafranem. Warto dodać do niej również cynamon czy kardamon, by jeszcze lepiej rozbudzić organizm. Eksperci zalecają, by szafranową herbatę wypić tuż przed śniadaniem.
Jak przyrządzić wodę z szafranem?
By przygotować wodę szafranową, będziesz potrzebować: 5 nitek szafranu, 2 cm laski cynamonu oraz dwa ziarenka kardamonu. Taką mieszankę gotuj w wodzie przez 5 minut. Następnie całość odcedź i pozostaw na 3-4 minut, aby woda trochę przestygła. Do herbaty szafranowej - według uznania - możesz dodać na przykład miód lub imbir lub cytrynę.
Herbata szafranowa - właściwości
Ze spożywania szafranu płynie wiele korzyści leczniczych. W jednym z chińskich podręczników z XVI wieku można przeczytać, że szafran wykorzystywany był w celu powstrzymywania krwawienia, na poprawę krążenia a także jako środek uspokajający. Szafran działa przeciwbólowo i koi bóle menstruacyjne. Picie wody z szafranem może też korzystnie wpływać na kondycję naszych włosów. Regularne stosowanie tej przyprawy sprawi, że włosy nie będą wypadać. Szafran pozytywnie wpływa też na wygląd skóry - staje się ona lśniąca i odżywiona.
Szafran jako przyprawa bogata w krocynę - substancję leczniczą - ma potencjalne zastosowanie w leczeniu niepłodności czy wrzodów żołądka. W jednym z badań udowodniono, że spożywanie szafranu dziennie daje bardzo pozytywne efekty w leczeniu stanów depresyjnych.
Warto jednak pamiętać, że herbata szafranowa może być pita tylko raz dziennie i nie powinny po nią sięgać m.in. kobiety w ciąży.
Szafran - skąd pochodzi?
Choć to Grecja jest ojczyzną uprawy szafranu, obecnie największe uprawy spotkać można w Turcji, Indiach, Iranie i w Hiszpanii. W lecznictwie szafran stosowany był już od ponad 3 tys. lat, znali go bowiem starożytni Egipcjanie, Persowie, Grecy i Rzymianie.
Polecamy
Popularne
- 1 Jakim samochodem jeździ aktualnie szef Lamborghini? Stephan Winkelmann zdradził, co trzyma w garażu
- 2 WELL TRAVEL: 25 najpiękniejszych wysp świata, które warto odwiedzić w 2023 roku
- 3 Przedwojenna Tatra - czeska limuzyna i "arcydzieło art deco" - trafiła na sprzedaż. Cena to tajemnica
- 4 Jak być szczęśliwym? 5 japońskich zasad dobrego życia pomoże Ci zrozumieć siebie i świat
- 5 WELL LIST: 7 najpiękniejszych lodowisk na świecie, które wyglądają jak Kraina Lodu
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Regé-Jean Page najprzystojniejszym mężczyzną świata. To udowodnione naukowo!

Podhale: Luksusowa osada wyróżniona w prestiżowym konkursie! To najlepsza inwestycja Europy

Internauci chcą uratować fabrykę porcelany "Krzysztof". Ruszyła wielka społeczna akcja

Kryzys winiarski w Europie? Niepokojące dane ekspertów
