Luksusowy sprzęt do słuchania muzyki w domu 

To nie jest tak, że dom, w którym brakuje muzyki nie potrafi dać upragnionego wytchnienia - w końcu każdy na różne sposoby definiuje tło swojej codzienności. Nie będę jednak ukrywać, że edukowanie osób, które spotkałem na swojej zawodowej ścieżce pozwoliło kompletnie zmienić ich podejście do tego tematu. Nagle okazuje się, że dźwięki instrumentów i głos ulubionego wykonawcy potrafią zmienić sposób, w jaki postrzegają powrót do domu. Pojawienie się w nim systemu audio nagle powoduje poszerzenie wachlarza możliwości w obszarze odpoczynku u tych osób - to świetny sposób, by wejrzeć w siebie, a muzyka jest tu niczym emocjonalny rentgen.

Reklama

fot. Bowers & Wilkins fot. Bowers & Wilkins

Na przestrzeni lat poznałem ogromną rzeszę ludzi, którzy po wymagającym dniu w pracy, przepełnionym stresem, obowiązkami, presją, właśnie w muzyce odtwarzanej na posiadanym systemie stereo widzi optymalny sposób na regenerację czy zebranie myśli, sam jestem wśród tych osób. Producenci rozwiązań home audio tacy jak Bowers & Wilkins czy Devialet już od dawna komunikują swoją obecność w domach miłośników muzyki, skupiając się przede wszystkim na kontekście życiowym.

Ten sprzęt do słuchania muzyki stworzy wokół Ciebie krainę dźwięku! / Głośniki domowe 800 Series Diamond Bowers & Wilkins Ten sprzęt do słuchania muzyki stworzy wokół Ciebie krainę dźwięku! / Głośniki domowe 800 Series Diamond Bowers & Wilkins

Muzyka łagodzi stres a dźwięk najwyższej jakości ma znaczenie! 

W swoich materiałach owszem, informują o technikaliach, ale już dawno przestały być one aspektem kluczowym. Liczy się to co głośniki bądź np. słuchawki są w stanie „wnieść” do naszego życia, a potrafią naprawdę wiele. Wzbogacają nasz dom o dźwięk i niesiony przez ten dźwięk emocje oraz skutecznie potrafią zaspokoić nasze potrzeby w obszarze estetyki. Chodzi o obcowanie z czymś dopracowanym, po prostu ładnym i wysmakowanym, a ponadto bardzo często w pełni wizualnie komplementarnym z przestrzenią naszego domu.

fot. Devialet fot. Devialet

Znajdą się też tacy, którzy w domu chcą mieć tylko muzykę i nic więcej. To też się da zrobić, a trend na nawet bardzo rozbudowane systemy audio ukryte w poszyciu ścian i sufitów dowodzi, że świadomość wśród osób „dźwiękowo zaangażowanych” wzrasta.

Muzyka pozwala zniknąć

Jednak nie zawsze chodzi o dźwięk w wydaniu „makro”, czasami muzykę chcemy zachować tylko dla siebie. Piszę ten artykuł siedząc w dużym pomieszczeniu, będąc otoczonym przez grupę swoich znajomych z pracy. Każdy pochłonięty swoimi obowiązkami, da się wyczuć lekki biurowy gwar, a ja muszę napisać ten artykuł – potrzebuję skupienia.

Myślę, że to nie jest tzw. „obcy scenariusz” i wiele osób śmiało mogłoby wejść w moje buty. Mówię o tym dlatego, że znalazłem sposób na stworzenie sobie prywatnej przestrzeni. Sposób, który pozwala odciąć się i skupić, kiedy wymaga tego sytuacja. Sprzymierzeńcem są słuchawki z systemem aktywnego tłumienia hałasu (ANC). Łączę się z telefonem, znajduję ulubioną playlistę na Spotify, a jej zawartość stanowi muzyka kompletnie nieofensywna. W jednym momencie odcinam się od otoczenia (znikam) i otaczam się subtelnymi dźwiękami – wewnętrzny dobrostan osiągnięty i to w pracy!

fot. Top Hi-Fi & Video Design fot. Top Hi-Fi & Video Design

To tylko jeden z przykładów tego, jak muzyka jest w stanie oddziaływać na nas w sposób sensoryczny. Takich scenariuszy są dziesiątki. Czemu podczas wejścia pary młodej na salę pełną gości, wita ich z reguły utwór, który lubią i który wywołuje u nich najlepsze emocje, wspomnienia, a często pozwala zrzucić stres? Bo muzyka pozwala poczuć daną okazję bardziej i umożliwia jeszcze mocniej dostrzec wyjątkowość danej chwili. Nie dziwi więc, że tak wiele osób chce „mieć muzykę przy sobie” – czy to w domu, czy w podróży, niemal zawsze – jestem jedną z nich.

Muzyka pozwala podróżować w czasie, czyli jutro jest już dziś

Dźwięk ma jeszcze inną nieoczywistą właściwość. Potrafi nakreślić przed nami obrazy, które mogą być osadzone zarówno w przeszłości, jak i przyszłości. Istnieje duża grupa osób, które lubią wizualizować sobie, gdzie chcą życiowo być za kilka miesięcy czy lat. Są też tacy, którym bliższe jest podejście nostalgiczne. W obu przypadkach muzyka może być akceleratorem. Płyta winylowa i muzyka na niej zawarta, potrafią przywołać wspomnienie o osobie, od której ją dostaliśmy i okoliczności w jakich to się wydarzyło – może być jak kartka z kalendarza, albo zdjęcie z albumu. Potrafi nawet przywołać zapach unoszący się w tamtych okolicznościach, jeśli te były dostatecznie wyraziste. Gramofon, wzmacniacz i głośniki, nagle nabierają znaczenia znacznie większego, niż tylko odtwarzanie dźwięku. W jednej chwili potrafią przenieść słuchacza w kompletnie inne miejsce na linii czasu.

fot. Indiana Line fot. Indiana Line

Potrzeba przynależności, sól naszych czasów

To nie jest tak, że Social Media były pierwsze w tej materii. Człowiek od zawsze szukał społecznej akceptacji, lubił mieć poczucie, że ktoś inny (lub inni) dzieli jego pasję. Muzyka gromadzi ludzi w filharmoniach, operach, czy na koncertach plenerowych i daje silne poczucie przynależności. Czemu więc nie przenieść tego kawałka muzycznego świata zlokalizowanego poza naszym domem, do zacisza salonu, sypialni czy kuchni?

 fot. Top Hi-Fi & Video Design

Posiadacze domowych systemów audio są doskonałym przykładem, jak dźwięk może ludzi łączyć. Muzyka głęboko w nich wrasta, będąc niejednokrotnie jednym z kluczowych gwarantów wewnętrznego dobrostanu. Dyskutują z innymi o świeżo odkrytym utworze obiecującego artysty, spierają się o wyższości płyty winylowej nad płytą CD - potrafią pięknie się różnić. Ponadto stowarzyszą się w grupy miłośników określonych gatunków muzycznych, zespołów, nawet marek audio, które sami posiadają w domu. Muzyka łączy na różne sposoby i wpływa na nasz styl życia.


Nie musisz być ekspertem, muzyka jest dla każdego

„Szukam czegoś do słuchania muzyki, ale nie jestem jakimś audiofilem”. Jakże często w ten sposób zaczyna się rozmowa o przyszłym sprzęcie audio. W muzyce nie chodzi o audiofilizm, chodzi o przyjemność – to taka wskazówka. Każdy chce słuchać jej z przyjemnością i to jest clou. Posiadanie świadomie wybranego sprzętu audio pozwala odkryć tę dotychczas nieznaną w sobie część, która czerpie przyjemność z odsłuchu muzyki w jakości, jakiej dotychczas nie znaliśmy. Właśnie o to w tym wszystkim chodzi, a wewnętrzny dobrostan nie ma ceny, jest czymś niepoliczalnym. Warto do niego dążyć, a muzyka może odegrać tu kluczową rolę.

Eksperci Dobrego Brzmienia zapraszają do przestrzeni swoich salonów, by porozmawiać o muzyce.