Zachowaj spokój! Metoda PEACE pomoże Ci złagodzić silny stres

Nasze emocjonalne reakcje na stres nie zawsze go zmniejszają, a w niektórych sytuacjach mogą przyczynić się do pogorszenia i tak już trudnej sytuacji. Płacz, histeria, złość – co robić, gdy nie jesteśmy w stanie trzeźwo myśleć? Psycholodzy zalecają zastosowanie metody PEACE, czyli „spokój”.
Metoda PEACE na stres
Sytuacje stresowe bywają nie do przewidzenia. Zwykle pojawiają się nagle i zasłaniają nam oczy na wszelkie racjonalne wyjścia z trudnej sytuacji. Gdy czujemy się pod presją, reagujemy w różnoraki sposób. Jedni przeżywają takie chwile w zdrowszy sposób, inni nie, ale według Anny Saltzman – lekarki medycyny holistycznej i trenerki uważności – niezależnie od wszystkiego powinniśmy pozostać spokojni. I to dosłownie.
Metoda PEACE charakteryzuje się umiejętnością uspokojenia organizmu w sytuacji stresowej przy realistycznym spojrzeniu na daną sytuację. W dużym skrócie chodzi o to, by wziąć kilka głębokich oddechów, zastanowić się nad danym problemem i wyciszyć swój umysł.
Właściwie już samo rozwinięcie nazwy PEACE mówi nam o metodzie bardzo wiele. Oznacza kolejno „pause”, „exhale”, „acknowledge and allow”, „choose” oraz „engage”, czyli po polsku: pauza, wydech, uznanie i przyzwolenie, wybór oraz zaangażowanie.
Anna Saltzman nazywa tę metodę wewnętrzną inwentaryzacją, czyli powrotem do podstaw.
- Kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że jakaś sytuacja jest dla nas trudna wewnętrznie lub zewnętrznie, musimy po prostu się zatrzymać. Oddychaj i zaakceptuj swój stan. Weź wszystko na chłodno – tłumaczy Anna Saltzman w rozmowie ze Stylist.
Polecamy
Wewnętrzny spokój a akceptacja problemów
Zaakceptowanie trudnej sytuacji jest najtrudniejszą rzeczą w całym procesie, ale da się to zrobić. Wystarczy jedynie spojrzeć na nią z nieco innej strony. Być może to doświadczenie stanie się bardzo cenne w naszej przyszłości?
Dopiero po akceptacji problemów możemy pozwolić sobie na reakcje emocjonalne. Kiedy będziemy już na to gotowi – a czasami może to potrwać nawet kilka miesięcy – możemy zastanowić się nad tym, co czujemy.
Ta kolejność jest niesamowicie ważna, ponieważ działania w afekcie często sprawiają, że dana sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, a my dopuszczamy się kroków, których ostatecznie żałujemy.
- Po zrobieniu pauzy, wydechu, przyzwoleniu na nowe doświadczenie i wybraniu swojej reakcji, jesteśmy gotowi do ponownego zaangażowania się w sytuację. Podstawą rozwiązywania problemów jest wewnętrzny dialog, który ostatecznie doprowadzi nas do spokoju – podsumowuje Anna Saltzman.
Polecamy
Popularne
- 1 Picie tego typu kawy zwiększa ryzyko zawału serca. Naukowcy publikują nowe badania
- 2 CHIŃSKA HERBATA VINTAGE może być lepszą inwestycją niż whisky czy wino. Rośnie zainteresowanie na rynku
- 3 Tesla usunięta z prestiżowego rankingu. Elon Musk był wściekły
- 4 Rosja poważnie myśli o legalizacji bitcoina: "Prędzej czy później takie rozwiązanie zostanie wprowadzone"
- 5 Huggy Wuggy to nie jest słodka maskotka. Psycholodzy ostrzegają rodziców przed popularnym potworkiem z YouTube'a
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Harry Styles o nagich scenach w filmie "My Policeman": "Czułem się bezbronny"

„Dom rosyjskich zbrodni wojennych”. Światowe Forum Ekonomiczne 2022 w Davos ruszyło bez udziału Rosji

Policja odzyskała zaginione dzieło Tycjana. Wartość obrazu to 7 mln dolarów

Rosyjski biznesmen odkupił od McDonald’s wszystkie lokale w kraju. Zatrudni też wszystkich pracowników sieci
