Aston Martin V8 Vantage Series 4 „Oscar India” – unikatowy klasyk na aukcji

Na sprzedaż w domu aukcyjnym Bohnams trafił właśnie Aston Martin V8 Vantage Series 4 „Oscar India” z 1981 r. – jeden z najbardziej unikatowych samochodów w portfolio brytyjskiego producenta.

Reklama

Charakterystyczny przydomek auta odnosi się do alfabetu fonetycznego NATO, w którym „Oscar” i „India” to odpowiedniki liter „o” oraz „i”. Te zaś nawiązują do zwrotu „October Introduction” – daty premiery czwartej generacji modelu, która miała miejsce w październiku 1978 roku. Samochód ten jest jednak wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją charakterystyczną nazwę.

Aston Martin V8 Vantage – przełomowy silnik stworzony przez Polaka

Silnik Astona Martin V8 Vantage, fot. Bohnams Silnik Astona Martin V8 Vantage, fot. Bohnams

 

Cała seria V8 Vantage – produkowana w latach 1969-89 – była bowiem pierwszą w historii Astona Martina linią modelową wyposażoną w silnik V8. Jego twórcą był natomiast Tadeusz „Tadek” Marek, wybitny polski inżynier i konstruktor oraz wieloletni współpracownik marki, który wyemigrował do Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej.

Jednostka napędowa pomysłu Polaka była jak na swoje czasy niezwykle zaawansowaną konstrukcją. Charakteryzowała się pojemnością 5,3 litra oraz m.in. blokiem i głowicami wykonanymi z aluminium. W zależności od wersji jej moc wahała się od 245 do 800 KM, co nawet współcześnie robi niezwykłe wrażenie. Co więcej, silnik ten był tak dobry, że Aston Martin wykorzystywał go przez kolejne 32 lata aż do 2000 roku!

Aston Martin V8 Vantage Series 4 „Oscar India”, fot. Bohnams Aston Martin V8 Vantage Series 4 „Oscar India”, fot. Bohnams

To właśnie m.in. jemu seria V8 Vantage zawdzięczała swój sukces. Drugim czynnikiem była natomiast jej fantastyczna stylistyka, a wersja „Oscar India” to wciąż jeden z najpiękniejszych Astonów wszech czasów. Auto wystąpiło m.in. w dwóch częściach przygód Jamesa Bonda: w 1987 r. jeździł nim Timothy Dalton na planie filmu „W obliczu śmierci”, a później Daniel Craig w najnowszym „Nie czas umierać”.

Egzemplarz, który trafił na aukcję w Bonhams, został z kolei zbudowany na prywatne zamówienie zmarłego w 2020 r. sułtana Omanu Kabusa ibn Sa’ida. Auto posiada specjalne wyposażenie, które w chwili jego zakupu w 1981 r. podnosiło jego standardową cenę niemal dwukrotnie.

Aston Martin V8 Vantage Series 4 „Oscar India”, wnętrze, fot. Bohnams Aston Martin V8 Vantage Series 4 „Oscar India”, wnętrze, fot. Bohnams

Na pokładzie znajdują się m.in. klimatyzacja, elektryczne lusterka, 5-stopniowa, automatyczna skrzynia biegów, wycieraczki reflektorów, podwójne przeciwmgielne światła i złote inicjały właściciela. Pod maską wozu znajduje się natomiast wspomniany silnik V8, który w tym przypadku rozwija moc 345 KM.

Auto dysponuje ponadto pełną dokumentacją techniczną i utrzymane jest w nienagannym stanie. Wyceniane jest na 80-100 tys. dolarów, co przy jego rodowodzie, kondycji i historii brzmi jak promocja. Szykuje się więc zacięta rywalizacja podczas aukcji, która odbędzie się już 2 marca.