Ząb z jaskini Cobra Canva przełomowym odkryciem archeologów. "Może mieć nawet 130 tysięcy lat"

Ząb odnaleziony w Cobra Cave może być najważniejszym odkryciem stulecia. Zdaniem archeologów to właśnie on może okazać się kluczowy w rozwikłaniu największej zagadki wszech czasów – historii pierwszych ludzi na świecie.
Największe odkrycie ludzkości w jaskini Cobra Cave
Archeolodzy uważają, że ząb odkryty w jednej z jaskiń Laosu może być punktem zwrotnym w opisaniu historii pierwszych ludzi na Ziemi. Ich zdaniem tajemniczy artefakt ma ponad 130 tysięcy lat.
Archeolodzy odkryli ząb w jaskini znajdującej się 260 kilometrów na północ od stolicy Laosu, Wientian, gdzie wykopaliska rozpoczęły się w 2018 roku.
Ząb należał prawdopodobnie do młodej kobiety, która żyła przeszło 130 tysięcy lat temu. Naukowcy przypuszczają, że była członkinią plemiona denisowianów – tajemniczej grupy ludzi pierwotnych, która została zdefiniowana dopiero w 2010 roku.
- To pokazuje, że denisowianie byli prawdopodobnie obecni również w południowej Azji i potwierdza wyniki genetyków, którzy twierdzą, że współcześni ludzie i denisowianie mogli spotkać się w Azji Południowo-Wschodniej – powiedział w oficjalnym oświadczeniu autor badania Clément Zanolli, badacz paleoantropologii w CNRS.
Dzięki temu odkryciu badania nad historią pierwszych ludzi wchodzą na zupełnie nowy, wyższy etap. Odnalezienie trzonowca w południowo-wschodniej Azji jest początkiem rozwiązania zagadki, która od lat niepokoiła ekspertów od ewolucji człowieka.
Polecamy
Historia ludzkości i tajemnicze plemiona pierwszych ludzi
Nazwa "Denisowianie" wzięła się od nazwy "Denisowa Jaskinia" w paśmie górskim Ałtaj na Syberii. W tym miejscu po raz pierwszy okryto szczątki członków tajemniczego plemienia ludzi pierwotnych.
Byli to prawdopodobnie bliscy kuzyni Neandertalczyków, ale dowody genetyczne najściślej powiązały archaicznych ludzi z miejscami znacznie dalej na południe – na terenie dzisiejszych Filipin, Papui Nowej Gwinei i Australii.
- Zęby są jak czarna skrzynka. Przechowują wiele informacji o życiu i biologii danego człowieka. Od wieków były używane przez paleoantropologów do opisywania gatunków lub rozróżniania gatunków. Tak więc dla nas paleoantropologów (zęby) są bardzo użytecznymi skamieniałościami – dodaje Clement Zanolli.
Polecamy
Polecamy
Popularne
- 1 Jakim samochodem jeździ aktualnie szef Lamborghini? Stephan Winkelmann zdradził, co trzyma w garażu
- 2 WELL TRAVEL: 25 najpiękniejszych wysp świata, które warto odwiedzić w 2023 roku
- 3 Przedwojenna Tatra - czeska limuzyna i "arcydzieło art deco" - trafiła na sprzedaż. Cena to tajemnica
- 4 Jak być szczęśliwym? 5 japońskich zasad dobrego życia pomoże Ci zrozumieć siebie i świat
- 5 WELL LIST: 7 najpiękniejszych lodowisk na świecie, które wyglądają jak Kraina Lodu
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Tiffany & Co. x Nike Air Force 1? Wygląda na to, że szykuje się wielka współpraca!

Regé-Jean Page najprzystojniejszym mężczyzną świata. To udowodnione naukowo!

Podhale: Luksusowa osada wyróżniona w prestiżowym konkursie! To najlepsza inwestycja Europy

Internauci chcą uratować fabrykę porcelany "Krzysztof". Ruszyła wielka społeczna akcja
