NASA pracuje nad naddźwiękowym samolotem pasażerskim, który według doniesień będzie rozwijał prędkość maksymalną 4 Machów, czyli 4896 km/h. Jeśli projekt powstanie, będzie dwukrotnie szybszy niż Concorde. Pokona również szybkość samolotu szpiegowskiego SR-71 Blackbird.

Reklama

Nowy Jork – Londyn w półtorej godziny

Jak twierdzi NASA, opracowywany naddźwiękowy odrzutowiec skróci czas podróży z Nowego Jorku do Londynu do niecałej półtorej godziny. Zazwyczaj takie loty trwają od 8 do 9 godzin, a samoloty pasażerskie lecą z prędkością 965 km/h. 

Dla porównania Concorde latał z prędkością 2 Machów – 2448 km/h. Jego największym problemem jednak był huk, gdy wchodził w prędkość naddźwiękową. Z tego powodu w wielu krajach takie samoloty są zakazane. Obejmuje to Stany Zjednoczone, które zakazują podróży naddźwiękowych w lotnictwie cywilnym. Jednak naukowcy od dawna pracują nad opracowaniem technologii, która może skutecznie łagodzić boomy dźwiękowe. Misja Quesst NASA to jeden z takich projektów badawczych, którego celem jest stworzenie eksperymentalnego cichego samolotu naddźwiękowego znanego jako X-59.

 

NASA przygotuje projekt naddźwiękowego samolotu

Teraz NASA ogłosiła swoje plany rozwoju naddźwiękowego odrzutowca pasażerskiego. Nastąpiło to po rozpoznaniu pięćdziesięciu tras transoceanicznych łączących ważne miasta, zwłaszcza nad północnym Atlantykiem i Pacyfikiem. Kwestia przełamania bariery dźwięku i wywołania boomu dźwiękowego nie ma znaczenia podczas lotu nad oceanami.

Jest to zrozumiałe, gdyż nad oceanem nikomu nie będzie przeszkadzał huk naddźwiękowy, który - jak wcześniej zostało wspomniane, jest zakazany w wielu państwach.

Koncepcyjny samolot naddźwiękowy NASA / NASA Koncepcyjny samolot naddźwiękowy NASA / NASA

Aby ruszyć z projektem, a nie tylko składać obietnice, NASA przygotuje firmom z branży lotniczej dwuletnie kontrakty na opracowanie projektów koncepcyjnych i planów działania w ramach programu Advanced Air Vehicles Program.

Jeśli chodzi o pierwszy kontrakt, nadzorować będzie go Boeing, który kierować ma zespołem, do którego dołączą inne firmy, w tym Exosonic, GE Aerospace, Georgia Tech Aerospace Systems Design Laboratory i Rolls-Royce North American Technologies.

Drugi kontrakt, a także zespół projektowy, zostanie przyznany firmie Northrop Grumman Aeronautics Systems, która będzie współpracować z Blue Ridge Research and Consulting, Boom Supersonic i Rolls-Royce North American Technologies.

Obydwa zespoły będą badać takie kwestie, jak poszycie, moc, napęd, zarządzanie temperaturą i będą prowadzić projekty dotyczące materiałów wymaganych do latania z prędkością 4 Machów.

Stworzą także projekty pojazdów koncepcyjnych niebędących znakami towarowymi.