Dziewczyna z lasu w podcaście Z DRUGIEJ RĘKI? – być może zapytacie, zastanawiając się, co wspólnego ma las z cyrkularnością? Cóż, okazuje się, że całkiem sporo. Dlatego po krótkiej zimowej przerwie wracamy do Was z nowym odcinkiem naszego podcastu, w którym rozmawiamy o LESIE!

Reklama

- Chcemy odbudowywać bioróżnorodny, pierwotny las dla przyszłych pokoleń – mówi Agata Woźnicka z fundacji Las na Zawsze i zapewnia, że zdrowy, długowieczny las to przestrzeń, która potrafi cieszyć i uzdrawiać. Ekspertka dodaje, że taki las jest szczególnie potrzebny człowiekowi.

- Matka Natura da sobie radę, ale my niekoniecznie – dodaje Agata Woźnicka i zaznacza, że ludzkość powinna dbać o pierwotne lasy i odtwarzać je na nowo.

Jak zasadzić dobry las? 

I tu powracamy do pytania z początku tekstu. Okazuje się bowiem, że większość lasów, które nas otaczają, to lasy przemysłowe – powstają tylko po to, by za chwilę stać się drewnem. Mają szybko rosnąć i dać dobre zdrowe drewno, które potem zamieni się w nasze meble, domy czy drewniane zabawki. Lasy przemysłowe działają trochę jak fast fashion, dlatego nazwaliśmy je roboczo w podcaście fast forest.

Agacie Woźnickiej i jej fundacji Las na Zawsze zależy jednak najbardziej na tym drugim rodzaju lasów – slow forest – miejscu, które rozwija się we własnym tempie, któremu człowiek nie przeszkadza i które człowiek wspiera.

Jak Las na Zawsze tworzy takie wieczne lasy w całej Polsce, na co zwracają uwagę, decydując się na współpracę z firmami i fundatorami i co powinno znaleźć się w lesie, który sam w sobie jest cyrkularny? Odpowiedzi szukajcie w najnowszym odcinku podcastu Z DRUGIEJ RĘKI. Zapraszają Ola Nagel z Well.pl i Edyta Kochlewska z DlaHandlu.pl.