Free Ukraina Store - jak działają wolne sklepy dla uchodźców? 

Free Ukraina Store to jeden z pierwszych sklepów społecznych, który powstał w odpowiedzi na potrzebę zapewnienia odzieży uchodźcom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Placówka mieści się w parku handlowym w Rembertowie. Jest także zalążkiem wspólnoty sąsiedzkiej, która tworzy się przy okazji działań społecznych – wskazuje Monika Olejnik-Okuniewska, która na co dzień pracuje na stanowisku dyrektor marketingu CPI Property Group.

Reklama

Na co dzień sklep obsługują wolontariusze przy pomocy organizatorów.

- Działamy od 10 do 18. Pierwsza partia rzeczy trafiła do sklepu z urzędu gminy Rembertów. Teraz docierają także rzeczy od mieszkańców a nawet z zagranicy, bo dzięki Facebookowi o inicjatywie dowiedziały się osoby z Austrii, Anglii, czy Niemiec. 

Free Ukraina Store - miejsce dla Ukraińców, w którym dzieje się dobro / Facebook Free Ukraina Store - miejsce dla Ukraińców, w którym dzieje się dobro / Facebook

Rzeczy dla uchodźców z Ukrainy 

W podcaście Z DRUGIEJ RĘKI, tworzonym przez Aleksandrę Nagel z Well.pl i Edytę Kochlewską z DlaHandlu.pl, Monika Olejnik Okuniewska opowiada o tym, jak powstał Free Ukraina Store i jak działa dzisiaj, po kilku tygodniach wojny w Ukrainie, a także o tym, jak sklep z używaną odzieżą, w którym jedyną walutą jest słowo „dziękuję” stał się terapią – nie tylko dla tych, którzy przychodzą po ubrania, ale również dla tych, którzy je wydają.

- Przedwczoraj rano przytulałam kobietę która zostawiła na Ukrainie 18-letniego syna, który jest w rejonie, gdzie trwają walki – zwierza się Monika Olejnik-Okuniewska. - Powiedziałam jej, by wzięła ode mnie tyle mocy, ile tylko zdoła. „Wydaje mi się, że on potrzebuje teraz twojej siły” – powiedziałam jej.

Posłuchajcie kolejnego odcinka podcastu Z DRUGIEJ RĘKI, w którym opowiada o tym modzie cyrkularnej, recyklingu i zmieniającym się świecie, w którym nie tylko to, co nowe ma wartość!