Dawid Godziek wygrywa X-Games 2022

Dawid Godziek zdobywa złoto na X-Games 2022 w dyscyplinie BMX Dirt! Sukces młodego ridera z Suszca jest tym bardziej imponujący, że przez ostatnie trzy lata zawiesił on swoją karierę w BMX-ach, by skupić się w całości na zawodach z cyklu FMB World Tour na rowerze terenowym.

Reklama

Przerwa nie wpłynęła jednak w żadnym stopniu na formę Dawida. O swoim starcie w tegorocznych X-Games poinformował za pośrednictwem Instagrama zaledwie miesiąc przed rozpoczęciem zawodów. Tyle czasu wystarczyło mu jednak, by w pełni przygotować się do występu i pokonać riderów z całego świata w drodze po złoty medal.

– To był dla mnie jeden z najlepszych dni na BMX-ie! Wylądowałem swoje najlepsze triki! – mówił podekscytowany Dawid w rozmowie z serwisem Red Bull.

Wśród najbardziej imponujących trików, które udało się wylądować Dawidowi podczas zawodów, były m.in. no-hander frontflip (salto w przód z rękami rozłożonymi na boki), twister no-hander (obrót w osi horyzontalnej z rękami rozłożonymi na boki, a także cashroll barspin, jedna z najtrudniejszych akrobacji w BMX Dircie. Cały jego przejazd można zobaczyć poniżej.

Warto podkreślić, że poza Dawidem w zawodach wystartowało także dziewięciu innych najlepszych riderów z całego świata m.in. Jaie Toohey i Logan Martin, którzy zdobyli odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Każdy z bikerów otrzymał imienne zaproszenie na zawody za swoje wcześniejsze dokonania i niezwykłe umiejętności. Przed imprezą Dawid Godziek nie należał do grona faworytów.

X-Games – najważniejsze zawody sportów ekstremalnych

Zawody z serii X-Games to jeden z najbardziej prestiżowych turniejów w świecie sportów ekstremalnych organizowany przez amerykańską telewizję ESPN. W przeszłości w zawodach brały udział takie legendy jak skater Tony Hawk, snowboardzista Shaun White, biker Dave Mirra czy motocyklista Travis Pastrana.

Zmagania z reguły wywołują wiele emocji wśród kibiców, ponieważ uczestnicy często decydują się na wykonywane nowych, bardzo ryzykownych ewolucji.