Wenecja tonie przez Acqua Alta a turyści zakładają kalosze

Gdybyśmy powiedzieli, że Wenecja znów znalazła się częściowo pod wodą, a to za sprawą zjawiska nazywanego przez wenecjan Acqua Alta

Reklama

Już w niedzielę na ulicach Wenecji pojawiły się kładki, które miały pomóc mieszkańcom w poruszaniu się po mieście. Większość turystów jednak postanowiła nie przejmować się wodą po kostki.

Co z tego, że do klimatycznych kafejek czy włoskich restauracji wdarła się powódź? Przecież wystarczy ubrać kalosze, wypić w nich kawę i można zwiedzać dalej!

Wenecja: Bazylika św. Marka uratowana!

Faktem, który mógł zachęcić turystów do tradycyjnego sposobu zwiedzania weneckich zabytków, jest z pewnością to, że słynna bazylika św. Marka pozostała sucha, mimo że otaczający ją plac został zalany.

Okazuje się, że jest to wydarzenie, które moglibyśmy nazwać historycznym ewenementem, ponieważ wcześniej, a zwłaszcza w 2019 roku, Acqua Alta nie była już tak łaskawa dla miasta. Woda wdzierała się do bazyliki, niszcząc grobowce patriarchów oraz zabytkowe posadzki.

Aby uniknąć kolejnych zniszczeń, zespół inżynierów opracował jednak prostą metodę ochrony za pomocą przezroczystych barier, które miały zatrzymać wodę, ale przy okazji nie zasłaniać widoku na zabytek.

Jak widzimy dzisiaj, ich plan się powiódł, mimo że był jedynie rozwiązaniem tymczasowym – Acqa Alta z roku na rok staje się coraz silniejsza... 

 

Czym jest Acqua Alta?

Acqua Alta to termin używany do opisywania zjawiska występującego w okresie jesienno-zimowym we włoskiej prowincji Veneto. Tłumacząc dosłownie, Acqua Alta to po prostu wysoka woda, która powstaje w wyniku kilku różnych czynników, takich jak fala astronomiczna, niskie ciśnienie morza oraz silny wiatr południowy Scirocco i sessa.

Co ciekawe, najniższy punkt Wenecji znajduje się tuż przed wejściem do bazyliki św. Marka, o której wspomnieliśmy już wcześniej, dlatego fakt, że w tym roku nie została ona zalana, jest uważany za ogromny sukces inżynierów - nie wiadomo jednak, czy szklana zapora wytrzyma kolejne fale Acqua Alta.

Jakiś czas temu odkryto, że w wyniku tego zjawiska Wenecja zaczyna tonąć jeszcze szybciej niż dotychczas, bo aż 2 mm rocznie. 

Według naukowców przyczyną silniejszych przypływów Acqua Alta są nieustannie postępujące zmiany klimatyczne, więc miasto musi mieć na uwadze, że przyszłe lata mogą przynieść więcej zniszczeń niż dotychczas.