15 tys. euro za wejście na Mont Blanc

Jean-Marc Peillex - burmistrz Saint-Gervais-les-Bains, francuskiego miasta, z którego można rozpocząć wspinaczkę na Mont Blanc, zdecydował się na skuteczne zniechęcenie „pseudoalpinistów” do bagatelizowania ostrzeżeń stosowanych przez władze. Jego zdaniem każdy, kto chce zdobyć szczyt, powinien uiścić kaucję.

Reklama

Prawdopodobnie już wkrótce wspinaczka będzie możliwa tylko po opłaceniu odpowiedniej kaucji – 10 tysięcy euro na pokrycie kosztów związanych z potencjalną akcją ratunkową oraz 5 tysięcy euro na koszty związane z formalnościami pogrzebowymi. Powód?

 

Alpiniści ignorują zagrożenia na szczycie Mont Blanc

W ostatnim czasie wspinaczka na szczyt  Mont Blanc stała się bardziej niebezpieczna niż kiedykolwiek. Jest to związane z falami upałów, przez które fragmenty skał zaczynają się odrywać. Niektórzy jednak mimo wszystko czują się niezniszczalni…

- Gmina Saint-Gervais planuje podjąć środki dostosowane do nieodpowiedzialności niektórych osób i ryzyka, jakie stwarzają. Niedopuszczalne jest, że to francuski podatnik ponosi związane z tym koszty – napisał na Twitterze Jean-Marc Peillex.

Jean-Marc Peillex dodał także, że ci, którzy wspinają się „ze śmiercią w plecaku” powinni robić to na własną odpowiedzialność. Oskarżył przy tym ok. 50 amatorów, którzy przebyli trasę „grając w najnowszą modną grę: rosyjską ruletkę”.

Burmistrz przytoczył przy tym przykład pięciu Rumunów, którzy chcieli zdobyć Mont Blanc ubrani w szorty, klapki i kapelusze. Podobno policja musiała zmuszać ich do powrotu do bazy.

 

Mont Blanc - kontrowersje wokół kaucji 

Argumenty przytaczane przez burmistrza Saint-Gervais-Les-Bains spotkały się jednak z dezaprobatą Roberto Rota - właściciela kurortu narciarskiego Courmayeur, który leży po włoskiej stronie Mont Blanc.

- Góra nie jest własnością. Możemy ograniczyć się do zgłaszania niekorzystnych warunków na trasach, ale proszenie o depozyt, aby wspiąć się na szczyt, jest naprawdę surrealistyczne – powiedział w oświadczeniu Roberto Rota.

Jak potoczy się sprawa i czy rzeczywiście za wejście na Mont Blanc trzeba będzie zapłacić kaucję? Czas pokaże. Mimo wszystko musimy pamiętać, że bezpieczeństwo to podstawa, nawet jeśli wchodzimy na niższe góry niż Mont Blanc.