Niebo w marcu 2023: Księżyc, Wenus, Jowisz i Mars w jednej linii

Na początku marca 2023 byliśmy świadkami rzadkiego spotkania. Na niebie "romansowały" ze sobą Wenus i Jowisz. To jednak nie jedyne ciekawe zjawisko, które zaserwuje nam marcowe niebo.

Reklama

Od 20 do 26 marca 2023 roku Księżyc odwiedzi konstelacje Wodnika, Ryb, Barana i Byka. Dlatego najjaśniejszymi pobliskimi planetami będą Wenus i Jowisz. 

24 marca 2023, tuż po zachodzie słońca, na sklepieniu będzie można zaobserwować koniunkcję Księżyca i Wenus . Żeby było jeszcze ciekawiej, ustawią się w jednej linii z Jowiszem i Marsem. Jeśli będzie dostatecznie ciemno i będziecie mieć lornetkę, możecie dostrzec też planetę Uran.

 

Księżyc, Wenus i Jowisz w jednej linii - gdzie oglądać? 

Jeśli chcecie zobaczyć to niezwykłe spotkanie kilku planet i Księżyca, to spójrzcie na niebo tuż po zachodzie słońca. Na zachodniej stronie nieba dojrzycie dwa jasno świecące punkty - to Wenus i Jowisz. Ten drugi będzie nisko nad horyzontem. Jaśniejsza Wenus będzie wyżej, a nad nią pojawi się sierp Księżyca. Nieopodal znajdować się będzie Mars i dość blady Uran - aby go zobaczyć niezbędna będzie co najmniej lornetka.

Planety znajdujące się w jednej linii to ciekawe, ale nie aż tak wyjątkowe zjawisko. To przecież płaszczyzna Układu Słonecznego, fachowo zwana ekliptyką.

 

Jak zrobić zdjęcie nocnego nieba smartfonem?

W sieci można znaleźć mnóstwo pięknych zdjęć nocnego nieba, zwłaszcza, kiedy dochodzi na nim do takich zjawisk, jak koniunkcje planet. Okazuje się, że wiele z nich zostało zrobionych przy pomocy smartfonów. Jak to możliwe? 

Aby zrobić telefonem dobre zdjęcie nieba, potrzebujemy przede wszystkim bezchmurnej pogody. W większości aparaty w smartfonach mają wiele zaawansowanych ustawień. Jeśli takie są dostępne w Twoim modelu, to spróbuj ustawić:

  • balans bieli na tryb dzienny lub auto,
  • dobrze jest wypróbować długiego czasu otwarcia migawki od 10 do 30 sekund,
  • czułość ISO w idealnej opcji powinna wynosić od 400 do 1600,
  • tryb nocny również może poprawić jakość zdjęcia,
  • wyłącz lampę błyskową i funkcję HDR,
  • nie używaj zoomu.

 

Skorzystaj ze statywu lub innej podpórki, dzięki której telefon nie będzie drżał podczas robienia zdjęć. Zrób wiele fotografii i eksperymentuj z ujęciem - później wybierzesz to najlepsze.

To co? Spróbujesz uwiecznić dzisiejsze zjawisko na niebie?