NIEMCY: Naukowcy odkryli najstarszy ślad stóp prehistorycznego człowieka

Jeśli ślad tzw. „moon boot” na Księżycu jest symbolem marzeń człowieka o podboju kosmosu, to ślady stóp, które właśnie odkryli naukowcy, mogą stać się symbolem naszej podróży do przeszłości. Mowa o niezwykłym odkryciu, którego dokonali badacze w Schöningen w Dolnej Saksonii.

Reklama

Jak czytamy w czasopiśmie naukowym „Quaternary Science Reviews”, międzynarodowy zespół naukowcy zrzeszający kilka niemieckich ośrodków oraz Uniwersytet w Lejdzie dokonali niedawno niewiarygodnego odkrycia. Badaczom udało się zidentyfikować prawdopodobnie najstarszy odcisk stopy pozostawiony przez człowieka. Ślady odkryto na terenie paleolitycznego stanowiska w Schöningen w Dolnej Saksonii i datuje się je na ponad 300 tys. lat!

Jak zapewniają naukowcy, odciski stóp należą do Homo heidelbergensis – wymarłego gatunku i podgatunku człowieka, który żył w środkowym plejstocenie.

Najstarsze ślady człowieka odkryte w Dolnej Saksonii / materiały informacyjne Uniwersytetu w Tybindze Najstarsze ślady człowieka odkryte w Dolnej Saksonii / materiały informacyjne Uniwersytetu w Tybindze

 

Ślady prehistorycznego człowieka. Jak żył Homo heidelbergensis? 

Co więcej, na terenie stanowiska odnaleziona również liczne ślady różnych gatunków zwierząt, dzięki czemu możliwe jest dokładne opisanie ekosystemu, w którym żyli ówcześni podludzie.

– Ślady odkryte Schöningen rzucają światło na to, jak wyglądał wówczas świat. Niegdyś na tym terenie żyły różne gatunki ssaków, m.in. stada wymarłych już słoni, nosorożców i zwierząt parzystokopytnych. Stworzenia zamieszkiwały bujne brzozowe i sosnowe lasy oraz żerowały wzdłuż błotnistych brzegów pradawnego jeziora – opisują swoje odkrycie dumni naukowcy i dodają, że człowiek heidelberski żył w okresie wyjątkowej bioróżnorodności.

Jak twierdzi dr Flavio Altamura, główny autor odkrycia i naukowiec z Uniwersytetu w Tybindze, odnalezione ślady mogły należeć do młodych osobników i jest całkiem prawdopodobne, że byli spokrewnieni.

Badacze uważają, że przedstawiciele Homo heidelbergensis żyli w niewielkich grupach i korzystali z zasobów znajdującego się w pobliżu jeziora.

– Nasze ustalenia wykazały, że wymarły gatunek człowieka heidelberskiego zamieszkiwał brzegi jezior lub rzek z płytką wodą. W zależności od pory roku, wokół jeziora dostępne były rośliny, owoce, liście, pędy i grzyby – wyjaśnia dr Flavio Altamura.

– Na podstawie znalezionych śladów wnioskujemy, że była to prawdopodobnie „rodzinna wyprawa” nad jezioro, a nie grupa myśliwych, która udała się na polowanie – twierdzą badacze.

Ślady prehistorycznych słoni i nosorożca 

Wśród śladów, które odnaleźli naukowcy w Schöningen w Dolnej Saksonii, znajdują się również pozostałości prehistorycznych zwierząt, w tym Palaeoloxodon antiquus – wymarłego gatunku gigantycznego słonia, który był dwa razy większy od współczesnych trąbowców, a także nosorożca z wymarłego rodzaju Stephanorhinus.